„A bélyeg maga a történelem”

22 alapító ország – köztük hazánk is – azzal a céllal hozta létre a Postai Világnapot 1969-ben, hogy felhívják a figyelmet a több mint kétezer éves múlttal rendelkező postai szolgáltatás gazdasági és társadalmi jelentőségére.

Ünnepek és hétköznapok

2023.10.09 | olvasási idő: kb. 3 perc


Október 9-én világszerte ezen a napon mutatták be új szolgáltatásaikat, termékeiket a postahivatalok, és levélíró versenyeket is rendeztek régebben fiatalok számára. Manapság nyílt napokat tartanak, az év postásait kitüntetik és új bélyegeket hoznak forgalomba a világon: több mint 660 ezer hivatalban. 

1964-ben körzetek szerint szortírozzák a leveleket (MTI Fotó: Kunkovács László)

Kevesen tudják, de a magyar bélyegek tervezői az évek során több rangos díjban is részesültek. 1988-ban a Rác József grafikusművész tervezte postabélyeg a világ legszebb bélyegeinek versenyén második helyezést ért el. De többször lettünk már elsők a PostEurop (Európai Postaüzemeltetők Egyesülete) bélyegpályázatán is.

Bélyegekkel dolgozó alkalmazottak 1958-ban (MTI Fotó: Zinner Erzsébet)

Gyerekek és felnőttek kedvenc mesehősei szerepelnek azokon az alkalmi bélyegsorozatokon, amiket az MTVA és a Magyar Posta Zrt. bocsátott forgalomba. A kezdeményezéssel emléket állítanak az időtálló, klasszikus emberi értékeket képviselő sorozatoknak, amivel elsősorban a fiatalokat szeretnék megszólítani.

Mazsola és Tádé (MTVA fotó)

A különleges sorozat elő darabját, a 2019-ben kiadott A Süsü, a sárkány kalandjai című bábfilmsorozat három bélyegképből álló bélyegblokkját Weisenburger István grafikusművész tervezte. A bélyeg középen a jószívű sárkány látható, mellette foglal helyet a Királyfi, a Királylány és a Kiskirályfi, valamint az Öregkirály. Jobbján a Dadus, a Kancellár és a Sárkányfűárus látható, a boríték pedig az udvar nyüzsgő életét jeleníti meg.

Süsü, a sárkány (MTVA fotó)

Rá egy évre a Frakk, a macskák réme animációs filmsorozat figurái kerültek bélyegre. A család tagjai: Frakk a magyar vizsla, Lukrécia és Szerénke a két macska, és a gazdik: Irma néni és Károly bácsi.

Frakk, a macskák réme (MTVA fotó)

A Kukori és Kotkoda című rajzfilmsorozatban a szellemesen megjelenített állatok élethelyzetei bárki számára ismerősek lehetnek. Érdekesség, hogy az író, Bálint Ágnes a sztorit a kolléganője férjéről találta ki, aki semmilyen házimunka elvégzésére nem volt hajlandó. Így született meg Kukori, a kakas karaktere, aki lustaságával minden epizódban felbosszantja asszonyát, Kotkodát. A 2021-ben megjelent bélyegen helyet kapott a két főszereplő mellett a szomszéd Hápogi kacsa is. A keretrajzon megjelenik a baromfiudvar a többi szereplővel.

Kukori és Kotkoda (MTVA fotó)

A mesehősök negyedik alkalmi bélyegsorozata a Mazsola és Tádé című bábfilmsorozat szereplőit jeleníti meg, míg az ötödik – ami idén került forgalomba – a TV Maci alakjának állít emléket. Nagyszülők, szülők és gyerekek nagy kedvence volt mindig is kis mackó, aki kellemes emlékeket idéz fel mindannyiunkban. Megjelenésével a bábfilmkészítés hagyományai előtt tisztelegnek a tervezők. 

TV Maci (MTVA fotó)

Aki pedig nem csak bélyegen szeretne találkozni az MTVA ikonikus mesefiguráival, ide kattintva akár meg is vásárolhatja azokat. 

Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 327 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

További cikkek:

A magyar humor mint életelixír

„Humorban nem ismerek tréfát”- szól a legendás humanista humorista-író, Karinthy Frigyes alapvetése. Nem véletlenül az ő születésnapját, június 25-ét választották a magyar humor napjának.

Játsszanak velünk a magyar film napján!

A hazai filmművészet születését idén is rendhagyó programkínálattal ünneplik a közmédia csatornái. 121 éve mutatták be az első megrendezett, dramatizált jeleneteket tartalmazó mozgóképes alkotást, A táncz címmel. A jeles premier emlékére 2018 óta április 30-a a magyar film napja. Ezen a napon a Duna, a Duna World és az M5 kulturális csatorna is jelentős filmtörténeti darabokkal, régi és új kedvencekkel várja nézőit, az MTVA Archívum pedig játékra hívja Önöket!

„Kultúrmunkás vagyok, akárcsak a nagyapám”

80 éves a magyar színjátszás meghatározó alakja, Bálint András, aki ma is éppoly kétkedő és kíváncsi, mint pályakezdőként.

Felfelé futó hullócsillagunk

Az ország legidősebb aktív színésznőjét születésnapja alkalmából köszöntjük. Isten éltesse Csernus Mariannt!