Öveges József maga is szívesen mesélte felmenőiről, hogy apai ágon legalább kétszáz évig visszamenőleg mind népiskolai tanítók voltak. Nem csoda, hogy az ifjú Öveges is tanári pályára lépett, de a családi hagyomány mellett figyelmessége, kíváncsisága is hajtotta. Mosolyogva mondta el kezdeti érdeklődéséről, hogy gyerekkorában egyik nap hallotta a 15 km-re elmenő gyorsvonat hangját, míg a másik nap nem, és ez nem hagyta nyugodni – így kezdődhetett a világ megértésére irányuló tudásvágya.
1919–1922 között kezdte pályáját Szegeden, a piarista gimnáziumban, ahol mennyiségtant, vallástant, történelmet és földrajzot tanított. Aztán következett: Tata, Vác, majd Budapest, ahol végül egyetemi tanár és tanszékvezető lett. A különleges tehetségű pedagógust – aki egyébként remek színész is volt – a televízió is meghívta. Amikor Kelemen Endre szerkesztő meglátogatta lakásán a Varsányi udvarban, nyitott ajtó mellett beszélgettek. Ezalatt a közelben bekapcsoltak egy rádiót, ami megzavarta a beszélgetést. Erre a professzor felállt, és azt mondta: „Nem azért vagyok fizikus, hogy el ne tudjam némítani ezt a rádiót.” Átment a másik szobába, és a rádió nemsokára valóban elhallgatott.
Ezt a találkozást számos tévés szereplés követte, Öveges Józsefet pedig rövidesen mindenki ismerte. Az utcán ráköszöntek, levelek százait küldték neki, neve keresztrejtvényekben szerepelt, Rátonyi Róbert szilveszteri szatírájához a professzor maszkját választotta. Övegest nem bosszantotta mindez, sőt örült annak, hogy személyiségével népszerűsítheti a fizikát is.
A mindig lelkes professzor szigorú rend szerint élt: kora hajnalban kelt, naponta egyszer étkezett, minden idejét a munka töltötte ki. Ennek a rutinnak és folyamatos tanulásnak volt az eredménye a több mint 30 kiadott könyv és a Magyar Rádióban tartott 256 előadás is. Amikor Öveges elvégezte az egyetemet, a modern fizika még csak akkor kezdett kibontakozni, így önszorgalomból képezte magát, és azon dolgozott, hogy a gyerekeknek is átadhassa az új tudást. Pedagógusként azt vallotta, hogy buta kérdés nincs, mindenre érdemes válaszolni.
Öveges professzor úr, aki tizenkét éven át kitartó lendülettel adta át tudását a képernyőn keresztül, több mint 100 cikket is publikált, amelyekben tévés szerepléseihez hasonló közvetlenséggel vonja be az olvasót a fizikába. Tagja volt az Élet és Tudomány hetilap szerkesztőbizottságának és több mint 30 éven át a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Országos Elnökségének. A középiskolai, majd egyetemi oktatás után a professzor osztályterme egy egész ország lett, hiszen lehetősége volt tanítványokat szerezni gyerekektől a nagyszülőkig a tévén és a rádión keresztül. Nevét mára verseny és több iskola is őrzi.
Borítókép: A professzor otthonában. Készítette: Fényes Tamás. Tulajdonos: MTI Zrt. Fotószerkesztőség
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 326 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.