Az Olvasótársaság a dátumválasztással is jelezte, nemcsak hogy azonosul Benedek Elek eredeti törekvéseivel, hanem az általa meghatározott célokért tenni is kíván. Az író ugyanis amellett, hogy gyűjtötte az addig csak szájhagyomány útján terjedő darabokat, arról is meg volt győződve, hogy a magyar gyermekek leginkább ezekkel a mesékkel tudnak azonosulni, mivel azok a magyar emberek lelkét tárják fel. Így az összegyűjtött meséket átdolgozta, ősi nyelvezetüket korszerűsítette, majd kötetekbe rendezve közkézre bocsátotta Magyar mese és mondavilág címmel.
A népmese napját a Magyar Olvasótársaság már 2005-ben országos eseménnyé kívánta bővíteni. Ennek érdekében felkérte a könyvtárosokat, óvoda- és iskolapedagógusokat, valamint a mesékkel foglalkozó szakembereket, hogy fordítsanak kiemelt figyelmet a magyar és más népek népmeséire.
A társaság azóta is arra buzdít mindenkit, hogy e napon elevenítsék fel a mesemondás ősi művészetét, adjanak lehetőséget, hogy az emberek meghallgathassák egymás legkedvesebb meséit, és mindemelett emlékezzenek meg nagy mesegyűjtőinkről és -mondóinkról. Végül pedig ismerjék föl a népmesékben rejlő bölcsességet, azokat a máig érvényes üzeneteket, amelyek a jelen emberének is iránytűül szolgálhatnak. A népmese napja fő célja tehát, hogy ne vesszen el az a tudás, melyet ezek az ősi források oly soká megőriztek.
Az m3.hu–n az évtizedek óta töretlenül népszerű Magyar népmesék című rajzfilmsorozat epizódjai hétköznap esténként kicsik és nagyok seregét ültetik a képernyők elé, hogy a népmesék birodalmába repítsék őket.
Borítókép: Szász Erzsébet: Galambok MTI Fotó. Készítette Farkas Tamás. Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum, Azonosító: MTI-FOTO-S__FA19780311002
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 319 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.