Kincskereső kisködmön újragombolva

Felújított képpel és hanggal láthatjuk viszont a szegény kiskunfélegyházi szűcs irodalmár fiának közkedvelt hőseit.

Karakter

2024.02.08 | olvasási idő: kb. 2 perc


Részlet az 1968-as Kincskereső kisködmön sorozat A kis bice-bóca című részéből

Nagyon szegény családba született Móra Ferenc, egy foltozószűcs és egy kenyérsütő asszony fiaként. Nem véletlen, hogy a paraszti világból érkezve hitelesen tudta megjeleníteni a sokak által nem tapasztalt, sőt elrejtve maradt szegénységet és nyomort. Ezzel együtt jó kézbe venni a műveit: az olvasó hol mosolyogva, hol könnyezve együtt izgul a hősökkel, bár mindig érzi, hogy valójában tragédiákról van szó. Móra volt az, aki kitárta az olvasóknak az alföldi szegény emberek világát.

Portré Móra Ferencről az emlékkiállításon szülővárosában, a Kiskun Múzeumban (MTI: reprodukció)

Szülei magyarságszeretete és Petőfi-rajongása segítette, majd jóval idősebb költő-tanító István bátyja támogatta őt, hogy elinduljon az íróvá válás útján. Tehetsége hamar megmutatkozott. Eleinte földrajz-természetrajz tanárnak készült, de a korszerű darwinizmust lelkesen oktató pedagógust hamar eltanácsolták a katedrától. Ezzel együtt Szeged szeretettel fogadta, cikkeivel szinte azonnal sikert aratott, Tömörkény Istvánnal és Pósa Lajossal kötött barátsága pedig egész életét meghatározta és kiváló irányjelzőnek bizonyult.

Móra Ferenc író otthonában (MTI: reprodukció)

Móra polgári radikalizmusával és politikai nézeteivel szinte mindig pengeélen táncolt, humorba csomagolva mondta ki azokat a gondolatokat, amelyeket kevesen mertek. Néha csak befolyásos olvasóinak szeretete mentette meg az életét. Szerencséjére vidéki intézményvezetőként „meghúzhatta magát”, így tudta nyugalomban megírni hosszabb remekműveit is. Csak 55 éves volt, amikor elvitte a rák. Gyermekirodalomba burkolt társadalom- és lélekábrázolása, novellái, cikkei, illetve későbbi regényeinek egyedi hangja, mórásan csillogó derűje, ugyanakkor humorral fűszerezett, mégis megalkuvás nélküli realizmusa emelték a legnagyobbak és a mai napig legolvasottabb magyar írók közé.

Látogatócsoportok érkeznek a szegedi Móra Ferenc Múzeumba (MTI Fotó: Tóth Béla)

Borítókép: Pillanatkép a Kincskereső kisködmön sorozat A kis bice-bóca című részéből.

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 326 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

További cikkek:

A költészet napja

SKICC című rovatunkban ezentúl a Nemzeti Archívum legrégebbi gyűjteményi egysége, a Sajtóarchívum anyagait olvashatják sok-sok érdekességgel. Ezúttal a költészet napjáról lesz szó.

A Nemzeti Filharmonikusok online műsora

Az MTVA és a Nemzeti Filharmonikusok szeretné megkönnyíteni a kultúrához történő hozzáférést. Annak érdekében, hogy minél szélesebb körhöz juthassanak el az értékes komolyzenei tartalmak, az MTVA archívumi felületén ingyenesen és szabadon elérhetők a zenekar felvételei.

A „paprikás lánytól” az aranylemezig

Születésének évfordulóján emlékezünk a magyar tánczene kiemelkedő alakjára, Harangozó Terire, aki virágénekeket is rögzített.

Szent István Bazilika - egy építkezés viszontagságai

1905. november 9-én szentelték fel az államalapító királyunkról, I. Istvánról nevezett székesegyházat, a főváros arculatának egyik meghatározó épületét.