A budapesti születésű művész eredetileg édesapja nyomdokait követve képzőművésznek készült. A nagycsaládba született Tahi Tóth László a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában érettségizett, és mind a színművészeti, mind a képzőművészeti főiskolára jelentkezett. Mivel a színművészetire felvették, az utóbbit már meg sem próbálta. „Boldog voltam, hogy kétféle alkotó életút közül azt kaptam a sorstól, amelyik kizárja a magányt.” – mondta egyszer erről. Várkonyi Zoltán olyan kiemelkedő tehetségnek tartotta, aki éppoly meggyőző tudott lenni csetlő-botló karaktereket megformálva, mint komoly szerepekben. Tanulmányai végeztével a Vígszínházhoz szegődött, és ötven évig volt a társulat tagja.
Arról, milyen kihívásokkal szembesült karrierje kezdetén, így mesélt egyszer: „Amikor elkezdtem a pályát, a tükörbe néztem, és megállapítottam, hogy nem vagyok szép. Mégis kaptam jó néhány olyan hősszerelmes szerepet, amelyben szépnek kellett lennem, s hogy ezt hihetővé tegyem, belülről, a lelkemből kellett pótolnom azt, ami kívülről hiányzott.” Számtalan kiemelkedő színházi alakítása közül nehéz választani, de az Adáshiba krisztusi figurája, a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról főszerepe, a Házmestersirató Herceg Pistája, valamint Csehov Platonovja feltétlenül a legjobbak közé sorolandó.
A filmvásznon 1965-ben az ismeretlenségből kerékpáron gördült a rivaldafénybe Bacsó Péter Szerelmes biciklisták című filmjében. Ezután számtalan játék- és tévéfilmben szerepelt karrierje során, mint például az Aranysárkány, a Fiúk a térről, az Emberrablás magyar módra vagy az Ártatlan gyilkosok. Hangját hangjátékok mellett olyan népszerű mesesorozatok karakterei is őrzik, mint a Vízipók-Csodapók, a Mézga család történetei, a Kérem, a következőt! és a Kukori és Kotkoda, de Pierre Richard és Dustin Hoffman is neki köszönheti magyar hangját.
Hat testvéréből még ketten, Tóth Tahi Máté és Tahi József választották a világot jelentő deszkákat, ennek ellenére nagyon ritkán szerepeltek együtt. Tahi József egyszer közös fellépéseiket számba véve így beszélt erről: „Játszhattam vele a Játékszínben kétszer is: a Janikába ugrottam be mellé Rátóti Zoltán helyére. Laci játszotta a főszerepet a Janikáé mellett. Emellett a Bánk bánban is játszhattam vele szintén a Játékszínben, aztán a Pesti Színházban Gyurkovics Tibor Boldogházájában voltunk együtt. Szóval érintőlegesen játszottunk darabokban, pedig soha nem voltunk egy színháznál. Ezek mellett rádióban, szinkronban természetesen találkoztunk.”
Impozáns színészi karrierje mellett sokan kabarémunkásságára emlékeznek legszívesebben. Személyiségéről és humoráról másik testvére, Tahi Tóth Gábor nyilatkozta egyszer: „Szarkasztikus, fanyar humora volt, eszméletlenül jókat nevettünk vele. A baráti társaságunkban és a színház büféjében is mindenki dőlt a nevetéstől, amikor viccelődött. Ő tényleg nemcsak a színpadon volt humoros és karizmatikus, de a magánéletben is.” A Jászai Mari- és Kossuth-díjas művészt ragyogó tehetsége és különleges kisugárzása nemcsak a magyar színjátszás legnagyobbjai közé emelte, hanem örök közönségkedvenccé is tette.
Tahi Tóth László az MTVA Archívum online csatornáján az m3.hu-n 2023. január 24-én Az Idegenek című filmben és február 26-án a Forgácsok című kabaréegyvelegben láthatják. Tartsanak velünk!
Borítókép: Tahi Tóth László, színművész MTI Fotó, Készítette: Zih Zsolt Tulajdonos: MTVA Fotóarchívum: MTI-FOTO-552594
Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 323 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.