Színészek az újságírók ellen
SZÚR. Sokan valószínűleg még emlékeznek, sokan azonban már nem, hogy miből áll össze ez a mozaikszó. Gyorsan el is áruljuk: színészek és újságírók rangadója. Hosszú időn keresztül igazi esemény volt ez, mely tömegeket mozgatott meg: volt idő, amikor a Népstadiont is megtöltötték az érdeklődők.
2019.08.02 | olvasási idő: kb. 0 perc
Természetesen elsősorban nem a sportértéke volt magas az eseménynek, hanem a szórakoztató faktora, amiről a Fotótár képei (melyek a Nemzeti Fotótárból megrendelhetők) remekül tanúskodnak. Hiszen legalább az egyik oldalt legalább látásból mindenki ismerte: a jóvágású, népszerű színészek jelenléte már önmagában csábító volt sokak számára.
Első alkalommal 1920-ban álltak össze a csapatok, akkor persze még senki nem sejtette, hogy ebből évtizedekre szóló, sőt, évszázadokon átívelő össztársadalmi esemény válik. Érdekesség, hogy az első és az eddigi legutóbbi - 2018-as - alkalomra egyaránt az MTK-pályán, mostani, - 2002 óta viselt nevén Hidegkuti Nándor Stadionban - került sor. Kezdetben csak párszázan, majd néhány ezren váltottak jegyet a mérkőzésre, fokozatosan vált kihagyhatatlan eseménnyé, míg akkora méreteket öltött, hogy már megtöltötte a Népstadiont is. Az 1971-es mérkőzésen már a SZÚR egymilliomodik nézőjét köszöntötték.
Tömve a Népstadion lelátói az 1964-es SZÚR-on
Egy efféle sportesemény lelátóján ülni persze nem a kifogástalan viselkedésről szól: a szurkoló közönség ideológiától mentesen nyilváníthatott tetszést vagy nemtetszést, hangosan biztathatta a csapatokat, amelyek tagjai a sportteljesítmény mellett időnként magánszámokkal is szórakoztatták a közönséget. A szünetekben, holtidőkben pedig a kor legnépszerűbb sztárjai színvonalas műsorral tartották fenn a nézők érdeklődését.
1971-ben az Express Együttes, Lehoczky Zsuzsa és Rátonyi Róbert "csinálták a műsort" a meccsen
Partjelzőként vagy bíróként gyakran a kor kedvenc sportolói is feltűntek a meccseken, pl. Albert Flórián vagy az ország Papp Lacija. A fotók tanúsága szerint persze nem csak férfiak kaptak szerepet a mérkőzéseken, hanem hölgyek is, akár játékosként, akár más szerepkörben.
Ruttkai Éva művésznő kezdőrúgása az 1961-es SZÚR-on
Hosszú szünet után 2018-ban született az ötlet, hogy újraélesszék a színészek és újságírók hagyományos rangadóját. Hogy a kezdeményezés sikeres lesz-e, azt az idő dönti el, mindenesetre a szervezőkön és lelkes résztvevőkön biztosan nem fog múlni.
( Borítókép: Budapest, 1962. június 3. A színészek csapata, a színészek-újságírók rangadó (SZÚR) labdarúgó-mérkőzés előtt az Üllői úti sporttelepen. Felső sor (b-j3): Garas Dezső, Hadics László, Zenthe Ferenc, Gálcsiki János színművészek, Papp Laci ökölvívó, Gozmány György színművész; alsó sor (b-j4): Komlós András, Major Tamás, Szirtes Ádám, Bodrogi Gyula színművészek. MTI Fotó: Pálfai Gábor, azonosító: F__PG19620603055 )
120 éves a FÉSZEK Művészklub
A FÉSZEK Művészklub 1901. szeptember 7-én nyílt meg a budapesti Kertész és Dob utca sarkán álló épületben. Idézzük meg a Nemzeti Fotótár képein keresztül ennek a mára fogalommá vált helynek a sokszínű emlékeit!
Fakutya
Miért fakutya a fakutya, és miért nevet? Az áprilisi tél visszatérésével körüljárjuk a témát.
Szerencsi Évára emlékezünk
Generációk emlékeznek rá Vitay Georginaként, aki bájos arcával, nagy szemeivel az intézet falain túlra vágyódik. Aki egyszer látta az Abigélben, nem felejti tiszta tekintetét, kedvességet sugárzó személyiségét. Szerencsi Éva Déryné-díjas színművésznőre emlékezünk, aki már 20 éve nincs közöttünk.
Kosztolányi „lelki társa”
Negyven éve távozott a nagy magyar irodalmi művek megfilmesítőjeként ismert Kossuth-díjas rendező-forgatókönyvíró, Ranódy László. Életművét áttekintve emlékezünk a legendára.