Egyes vidékeken Borszűrő Szent Mihály napjának nevezték e napot, mert ekkor már lehetett szűrni a korán szüretelt szőlőkből készült nedűt, így kezdődhettek a lakodalmak vagy a mulatságok, bálok. A Szent György napján legelőre hajtott állatokat Szent Mihály napján terelték vissza. Ekkor kapták meg bérüket a juhászok, ekkor szegődhettek el a cselédek és vette kezdetét a kukoricatördelés. Ilyenkor zajlottak országszerte a szentmihályi vásárok, amelyek egyúttal az ismerkedési és hírszerzési lehetőséget is jelentették a dolgozó embereknek. Eger városában még a bíráskodás is szünetelt, és a diákok is szabadságot kaptak, bár a szüreti munkájukat mindig elvárták.
Számos Szent Mihály-napi időjárással kapcsolatos szólást, közmondást ismerünk:
- Szent Mihály lova deres, behozza a telet!
- Ha Mihálykor dörög az ég, szép lesz az ősz, de kemény a tél.
- Ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani.
- Szent Mihály öltöztet, Szent György vetkőztet.
- Szent Mihály nap után harapófogóval sem lehet kihúzni a füvet
- A hal a víz fenekére húzódik, és nincs többé halfogás.
Borítókép: Buzsák, 1953. november 22. Lakodalom Buzsákon. A képen: az első vőfény pecsenyét kínál az ifjú párnak. MTI Rt. Fotóarchívum Azonosító: MTI-FOTO-777100 MTI Fotó: Bereth Ferenc
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 306 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva további érdekes felvételeket talál.