Sinkovits Imrére, a madáchi hősre emlékezünk

95 éve született a sokoldalú Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas érdemes és kiváló művész, aki számtalan emlékezetes szereppel írta be magát színháztörténetünk legnagyobbjai közé, és az elsők között kapta meg a Nemzet Színésze címet.

Cikksorozat: Karakter

Dr. Góg Laura
2023.09.21
3 perc

Gyermekkorában sok minden érdekelte, kanász, kocsis, lelkipásztor, erdész, kertész, falusi tanító, magyar-történelem szakos tanár, gyógypedagógus is szeretett volna lenni, mégis a színészet lett az ő útja, a közönség szerencséjére. Madách Mózesét, Örkény Tótját, Dobó Istvánt, az egri várkapitányt, a zseniális tizedest, de még a rajzfilmbeli kis kék Törpapa hangját sem igen képzelhetjük el mással, mint vele.  A három testőr című darabban az is előfordult, hogy parádés jelmezváltással tizennyolc szerepet alakított egyetlen este, pályatársai hangját is remekül tudta utánozni.

Sinkovits Imre szeptember 21-én látta meg a napvilágot. 45 évvel korábban, 1883-ban azon a napon tartották Az ember tragédiájának az ősbemutatóját a Nemzeti Színházban. (A Madách-művel kapcsolatos érdekességekről korábbi cikkünkben olvashatnak). Hubay Miklós író egy évszázaddal későbbi javaslata nyomán ezen a napon ünnepeljük a magyar dráma napját. Sinkovits Imre Madách örökérvényű drámájának különféle előadásaiban a főszereplő Ádám mellett az Úr hangját és a Föld szellemét is megformálta, de Saint-Justöt és rabszolgát is alakított. A színész hivatástudatát és jobbító szándékú hagyománytiszteletét még egy egybeesés is táplálhatta: „a legnagyobb magyar” Széchenyi Istvánnal is ugyanazon a koraőszi napon volt a születésnapja.

Sinkovits egyetértett Hevesi Sándor rendező, író, színigazgató gondolataival, aki így írt a „Tradíciók és forradalmak a színpadon” című tanulmányában: „A tradíciót nem lehet úgy őrizni, mint a poszt a lőportornyot vagy a takarékpénztárat; a tradíciót csak úgy lehet őrizni, mint ahogy a Vesta-szüzek a Tüzet: folyton éleszteni kell, hogy ki ne aludjék. Pedig a tüzek mindig kialusznak, ha azok nem lángolnak, akik az oltár mellett állnak. (…) Így sül ki a titkos rokonság a tradíció és forradalom között. Ahhoz, hogy egy tradíciót elevenen megtarthassunk, folyton forradalmat kell csinálnunk. Mert a legjobb darab előadása sem múzeumi tárgy, amelyet üveg alá lehet rejteni, hogy szél ne érje, por ne lepje.”

A Sinkovits – Gombos színészházaspár gyermekeikkel (MTI Fotó: Keleti Éva)

Öccse, Sinkó László Kossuth-díjas színművész is követte bátyját a pályán, valamint felesége, Gombos Kati és gyermekeik, András és Mariann is a színi pályát választották hivatásukul.

Hogyan is emlékezhetnénk meg jobban Sinkovits Imre jeles évfordulójáról, mint néhány legendás szerepének a megidézésével? Nézzék meg a Nemzeti Fotótár remek képeiből készült fotóválogatásunkat!

A lapozgatóban látható képek:

 

1. Testvérével, Sinkó Lászlóval a Mózes című Madách-drámában (MTI Fotó: Keleti Éva) 

2. Az ember tragédiája Ádámjaként (MTI Fotó: Keleti Éva)

3. Agárdy Gáborral az Advent a Hargitán című színdarabban (MTI Fotó: Ilovszky Béla)

4. Balkay Gézával A szuzai menyegző című Sütő-drámában (MTI Fotó: Benkő Imre)

5. Domján Edittel Szakonyi Károly Életem, Zsóka...! című drámájában (MTI Fotó: Keleti Éva)

6. Oresztész szerepében (MTI Fotó: Keleti Éva)

7. Kállay Ilonával Gozzi és Schiller Turandot hercegnő című prózájában (MTI Fotó: Bartal Ferenc)

8. De Sade márki szerepében (MTI Fotó: Keleti Éva)

9. Mezei Máriával Az ifjúság édes madara című Williams-drámában (MTI Fotó: Keleti Éva)

10. Bodrogi Gyulával a Kristóf, a magánzó című tévéfilmben (MTI Fotó: Keleti Éva)

11. Macbeth szerepében (MTI Fotó: Keleti Éva)

12. Kohut Magdával Racine Phaedra című drámájában (MTI Fotó: Keleti Éva)

13. A csapodár madárka című vásári komédiában (MTVA/Gyűjtemény: Keleti Éva)

14. Törőcsik Marival a Rómeó és Júliában (MTI Fotó: Keleti Éva)

15. Haumann Péterrel és Kalocsay Miklóssal a Charley nénje című tévéfilmben (MTV Fotó: Inkey Alice)

16. Váradi Hédivel a Czillei és a Hunyadiak című Vörösmarty-drámában (MTI Fotó: Keleti Éva)

17. Mikszáth Kálmán Sipsiricájában (MTI Fotó: Farkas Tamás)

18. Németh László Husz János című drámájának címszereplőjeként (MTI Fotó: Farkas Tamás)

19. Csiky Gergely Buborékok című darabjában (MTI Fotó: Farkas Tamás)

20. Marivaux Két nő közt című darabjában (MTI Fotó: Keleti Éva)

21. Cassius szerepében a Julius Caesar című Shakespeare-darabban (MTI Fotó: Keleti Éva)

22. A fösvény című Molière-színműben (MTI Fotó: Várkonyi László)

23. Avar Istvánnal Tom Stoppard Rosencrantz és Guildenstern halott című művében (MTI Fotó: Keleti Éva)

24. A három testőr című darabban (MTI Fotó: Bartal Ferenc)

25. A Nagyvizit című tévéfilmben (MTV Fotó: Jávor István)

26. A Noszty fiú esete Tóth Marival című darabban (MTI Fotó: Avar Helén)

27. Villon, a költő szerepében (MTI Fotó: Keleti Éva)

 

Születésének 95. évfordulója alkalmából Sinkovits Imrére az MTVA Archívum m3.hu oldalán a Kincsestár róla szóló portréműsorával emlékezünk 2023. szeptember 23-án.

 

Borítókép: Magyarország, 1979. június 27. Sinkovits Imre, a Nemzeti Színház társulatának tagja. Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum. Készítette: Ilovszky Béla. Azonosító: MTI-FOTO-S_ILO19790627004

Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 327 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

A tánc volt az élete

Születésének 95. évfordulóján emlékezünk Tábori Nórára, aki több mint 50 éven át szórakoztatta a Vígszínház közönségét é...

Az első Oscar-díjas játékfilmünk

Mit szeret az életben Szabó István? Filmet rendezni. Állni a kamera mögött és remek színészekkel dolgozni. 1982. március...

„Az ember jó! Ezért múlik el tőle minden gonosz!”

Egy rövid, ám jelentős írói karrier, ami olyan alapműveket alkotott, mint az Ötödik pecsét vagy a Húsz óra. Traktorgyári...

Nemzeti Múzeum - a kezdetek

A Kárpát-medence történelmének legjelentősebb műkincsgyűjteménye található a klasszicista stílusú 109 x 70 méteres épüle...