1899. november 3-án látta meg a napvilágot Budapesten Spitzer Rudolf néven. A kiváló zeneszerző soha nem tanult meg kottát olvasni, többnyire fél kézzel játszott a zongorán, sőt énekhangjával sem büszkélkedhetett, dalai mégis meghódították nemcsak az itthoni, hanem a külföldi közönséget is.
Seress gyerekkorát Komáromban töltötte, majd egy vándorcirkuszhoz szökött, hogy artista legyen. Később színésznek készült, amiben Bilicsi Tivadar is segítette, de egyik pályán sem futott be. A sikerre 1933-ig kellett várnia: ekkor ugyanis Jávor László, a 8 Órai Újság riportere azzal kereste meg, hogy komponáljon dalt az egyik verséhez. Így született meg az ikonikus Szomorú vasárnap. Seres ekkoriban kezdett a Kulacs vendéglőben zongorázni, ahol egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Szentimentális, borongós hangulatú dalai nagy közönséget mozgattak meg.
„Seres Rezső, a kicsi, ványadt, repedtfazék hangú, a csúnya Seres Rezső, aki ült egy pianínónál, ütötte-verte, zenélni nem tudott, énekelni nem tudott – mégis milliomos lett külföldön. A Szomorú vasárnap bestseller volt Európában és Amerikában egyaránt. Rezső nagy ember volt.” – írta róla Gobbi Közben… című könyvében. Seress, bár nem volt képzett zenész, úgy tudott szólni a közönséghez, ahogyan az keveseknek sikerült.
Pár évvel híres slágere után, 1935–36-ban elkészült a Szeressük egymást, gyerekek! is, melynek üzenete időkön átívelő, maradandósága Seress zsenialitását mutatja. Közben a Szomorú vasárnapnak Gloomy Sunday címen számtalan variációja született, melyeket olyan világhírű előadók énekeltek, mint Billie Holiday, Ray Charles vagy Marianne Faithfull. Amerikában hatalmas összeg várta, de soha nem utazott ki érte. A második világháború alatt nem játszhatott, majd munkaszolgálatra hívták be, a háború után dalai feketelistára kerültek. Presser Gábor szerint – aki egy ideig egy házban lakott Seressel – délután kettő és hat között mindig világhírű slágerének különböző feldolgozásait hallgatta Dob utcai lakásában. Visszavonulása után 8 évvel, 1968-ban hunyt el.
Seress Rezsőre a Szeressük egymást gyerekek! című műsorral emlékezünk, melyben a szerző dalaiból készült összeállítást láthatnak. Nézzék meg Nemzeti Archívum oldalán a linkre kattintva: https://s.mtva.hu/ok0hY3WX
Borítókép: Seress Rezső portréja a Hogy volt?! tévéműsorban
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 280 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.