„Lacikám, legyél művész!”

95 éve született Seregi László Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas balettművész, koreográfus.

Cikksorozat: Karakter

2024.12.12
3 perc

Seregi László a 20. századi magyar és nemzetközi tánc életének egyik legmeghatározóbb alakja volt. Karrierje talán akkor indult, amikor 1942–43 körül egy harmonikát kapott karácsonyra. Édesanyja ekkor azt mondta neki: „Lacikám, legyél művész!” – és így is történt.

Seregi először nem a táncot választotta, hanem a grafikát. Beiratkozott az Iparművészeti Főiskolára, de a család anyagi helyzete miatt nem tudta befejezni tanulmányait: raktárosként kezdett el dolgozni egy csavargyárban. Mivel a háború után számos néptáncegyüttes alakult, egyik barátja rábeszélte, hogy jelentkezzen a Honvéd Művészegyüttesbe, ahová fel is vették az akkor még gátlásos, 20 éves fiatalt. A társulatnál nemcsak a néptánccal ismerkedett meg, hanem a klasszikus balettel is, és 1957-től már az Operaház balettegyüttesének tagja volt.

Seregi László portréja (MTI Fotó: Pinke Tibor)

1968-ban megbízták egy egészestés táncdráma elkészítésével, a Spartacusszal. Howard Fast műve alapján született meg az az előadás, amellyel elmondása szerint „nagykorú” lett. Ezt követően készült el Delibes nyomán a nagy sikerű Sylvia, majd 1983-ban a Macskák a Madách Színházban. A musicalre való felkészülés egyszerre volt gyönyörűséges és gyötrelmes, hiszen a műfaj újdonsága mellett Seregi feszegette a prózai színészek fizikai korlátait is. Szirtes Tamás szerint a koreográfus „kozmikus zsenije” volt a magyar színházi művészetnek, kész polihisztorként a színház minden eleméhez értett, ráadásul rendkívül jó hangulatot tudott teremteni a próbákon. Maga Webber is megnézte az előadást, és azt mondta, hogy ilyen mély és tartalmas Macskákat sehol sem látott.

Orosz Adél balettművész a Spartacusban (MTI Fotó: Keleti Éva)

Seregi zsenialitásához hozzátartozott, hogy komoly gyűjtőmunkát végzett minden darabhoz, valamint kiváló zenei dramaturgiai érzéke miatt az egyik legmuzikálisabb magyar koreográfusként tartották számon – nem csoda, hiszen kitűnően zongorázott és tangóharmonikázott. Maximalizmusa ellenére jó partner volt, éles szemmel és okos szóval tudta rávezetni a táncosokat, hogy pontosan mit szeretne. Alkotótársa, Kaszás Ildikó szerint, ha néha el is bizonytalanodott magában, számított a művészeire, és fontos volt számára, hogy kapjon tőlük visszajelzést, megerősítést.

Pongor Ildikó és Szakály György táncművészek a Szentivánéji álom próbáján (MTI Fotó: Földi Imre)

Utolsó alkotói korszakában Shakespeare-művek – a Rómeó és Júlia, majd a Szentivánéji álom – táncadaptációin dolgozott. Bár a szakma és a közönség is számított a folytatásra, a két sikeres Shakespeare-előadás után a koreográfus úgy érezte, elfáradt és legyengült, később szívműtétre is szüksége volt. Orvosa egyetlen ajándékot fogadott el Seregitől a sikeres műtétért cserébe: hogy elkészíti a harmadik Shakespeare-balettjét is. Ennek a kérésnek nem tudott ellenállni, így jött létre A makrancos Kata. Koreográfiáival az Operaház együttese kiemelkedő sikereket aratott mind hazai, mind külföldi színpadon. Seregi László művei halála után is folyamatosan műsoron vannak a világ számos rangos balettszínpadán. Emlékét rangos díj is őrzi, melyhez a relikviát a Mester kedvenc főügyelője, Krasznai János szobrász készítette.

Nézzék meg a Seregi László 40 éves jubileuma című műsort december 12-én az m3.hu-n.

Figyelmükbe ajánljuk a Delibes: Sylvia című balettet is, amely a linkre kattintva elérhető: https://s.mtva.hu/B7zUjEmb 

Lapozható képgalériánkban a híres koreográfusról láthatnak fotóválogatást. Tartsanak velünk!

A lapozgatóban látható képek:

  1. Seregi László, Orosz Adél és Sipeki Levente az Erkel Színházban (MTI Fotó: Keleti Éva)
  2. Dózsa Imrével és Fülöp Viktorral a Spartacus próbáján (MTI Fotó: Keleti Éva)
  3. A Magyar Állami Operaház balettegyüttesének tagjai Bergenben (MTI Fotó: Keleti Éva)
  4. Seregi László táncos, koreográfus a Zenés TV Színház című műsorban. (MTI Fotó: Tóth György)
  5. Róna Viktor balettművésszel az Operaház ünnepségén (MTI Fotó: Ruzsonyi Gábor)
  6. Táncművészek próbálnak Seregi László koreográfus irányításával (MTI Fotó: Keleti Éva)
  7. Forray Gábor, Seregi László és Kaszás Ildikó a díszlettervező műhelyben (MTI Fotó: Keleti Éva)
  8. Táncpróba az Operaházban (MTI Fotó: Keleti Éva)
  9. Seregi László koreográfus, Kozma József zeneszerző és Dózsa Imre balett-táncos (MTI Fotó: Keleti Éva)

Borítókép: Seregi László a Macskák című musical próbáján a Madách Színházban. Készítette: Ilovszky Béla. Tulajdonos: MTI/MTVA

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 300 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.