Akinek a stílusérzék volt a legerősebb képessége

Nyolcvan éve született a klasszikus kabarék nagy nevettetője, Schütz Ila, aki így vallott magáról: „A látszat ellenére nem komika, hanem született tragika vagyok”.

Karakter

2024.01.05 | olvasási idő: kb. 3 perc


színtársulatoknál indult pályája, 1964-től az Egyetemi Színpad tagja volt. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán Szinetár Miklós osztályába járt. Először a Mikroszkóp Színpadhoz, majd a Madách Színházhoz szerződött, miután 1969-ben megkapta a diplomát. 1994-től a József Attila Színház társulatának volt a tagja.

„A színjátéknak köszönhetem az életem. Ebben a szakmában megengedik, hogy olyan szeszélyes és olyan bohókás legyek, amilyen vagyok. És olyan ellentmondásos” – nyilatkozta.

Még főiskolásként a Mona Marie mosolya című vígjátékában (MTI Fotó: Patkó Klári)

A komádiától a tragédiáig minden szerepében hiteles alakítást tudott nyújtani, míg a közönség leginkább a vígjátékokban szerette. Számos klasszikus szerző darabjában játszott kiemelkedően, többek között Rosalindaként Shakespeare Lóvátett lovagok című komédiájában vagy Másaként a Sirály és Szonyaként a Ványa bácsi című Csehov drámákban.

Emlékét a színházi előadások mellett kabarék, tévé– és játékfilmek őrzik. Szerepelt többek között a 78-as körzet című, máig sikeres sorozatban, és az Ismeri a szandi-mandit?, a Madárkák valamint a Nyulak a ruhatárban című filmekben. 

Leghangosabb sikerét Bernard Slade Jövőre, veled, ugyanitt! című kétszemélyes komédiájában aratta Sztankay Istvánnal, akihez élete végéig különleges kapcsolat fűzte. Schütz Ilát nagyon szerette a közönség, sorban jöttek a jobbnál jobb szerepek, szakmai elismerések – magánéletében azonban nem találta meg a harmóniát.

Jövőre veled ugyanitt – Sztankay Istvánnal 1978-ban (MTI Fotó: Danis Barna)

Schütz Ila 2002. december 11-e óta nincs köztünk. Pályatársa, Benkő Péter így emlékezett rá: „Olyan típusú színész volt, aki mindent tudott. Nemcsak hogy humora volt, hanem tragika is volt, szép is volt, csúnya is volt, cseléd is volt, és királynő is.”

 

Születésének 80. évfordulója alkalmából az m3.hu-n január 5-én a Festetlen arcok – Két jelenet Natalia Ginzburg írásaiból című filmet vetítjük, tartsanak velünk!

Borítókép: Portré 1977-ből. Készítette: Vitályos József, Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum, Azonosító: MTI-FOTO-S_TAJ19770609004

Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 326 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

További cikkek:

Az ezerarcú díva

Köszöntjük a ma szülinapos Esztergályos Cecíliát, aki balerinaként kezdte, mielőtt a színészethez pártolt, imádott férjhez menni, és egy ország „Anycija” lett.

Slágergyárosból szivacsgyáros

Ma lenne 90 éves a „magyar Frank Sinatra” a hatvanas évek sztárja, akiért lányok, asszonyok epekedtek egykor. Nem csak a szép hangjával hódított, modellt is állt a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, és állítólag róla mintázták a Hadtörténeti Múzeum előtt állt katonaszobrot.

Regnum Marianum

Hetven esztendeje, 1951. szeptember 23-án robbantották fel a Városliget szélén álló Regnum Marianum-templomot.

Budapest leghosszabb alagútja

165 éve adták át az akkor még kapuzatok nélküli Váralagutat a járműforgalomnak. Építésekor a lakosok azon aggódtak, vajon összeér-e majd a két oldalról fúrt vájat, Clark Ádám mérnöknek ezért próbaalagutat kellett ásnia a Helytartótanács előírása szerint.