Sax, a taktikus

Sax Gyula, aki a sakktáblánál mindig az izgalmas, támadó stílusú játékot képviselte, bátor taktikájával egy-egy partiban szinte bárkit képes volt legyőzni.

Cikksorozat: Kultúrsnack

Koltai Bojtor
2026.06.18
2 perc

Sax Gyula hatéves korában tanulta meg édesapjától az első sakklépéseket, tizenegy évesen pedig már a Vasútépítő SC versenyzője volt. Nevelőegyesületéhez és gyermekkori edzőihez később is hű maradt, évtizedeken keresztül volt a klub játékosa.

Játszma közben (MTI Fotó: Petrovits László)

Sorban nyerte az ifjúsági versenyeket, és már nagyon fiatalon, 19 éves korában megszerezte a sakkmesteri címet. A nemzetközi kiugrás sem váratott magára sokáig: két év múlva nemzetközi mesternek, újabb két év múltán már nagymesternek mondhatta magát. Összesen tíz alkalommal szerepelt a magyar válogatott tagjaként sakkolimpián. A csapattal 1978-ban Buenos Airesben veretlen teljesítménnyel szerzett aranyérmet.

Sax Gyula (balról a második) az aranyérmes sakkolimpiai csapat tagjaként (MTI Fotó: Vigovszki Ferenc)

Hatvanadik születésnapján adott interjújában egy mókás történetet is felelevenített az itt elnyert vándorserleggel kapcsolatban: a kupát a következő olimpiára a magyar csapat elfelejtette magával vinni. A válogatott viszont a Máltán rendezett tornán is végig versenyben volt az elsőségért, és az olimpiát végül ezüstérmesként zárta.

„Majdnem még igazunk is lett” – idézte fel Sax az otthon hagyott vándorserleg esetét. 

Pályafutásának csúcsát a ’80-as években érte el, két ízben kvalifikációt szerzett a világbajnoki címről döntő Mesterek Tornájára, két alkalommal pedig a magyar bajnoki címet hódította el. 

Sax Gyula Tolnai Tibor ellen játszik az országos bajnokságon. (MTI Fotó: Végh Csaba)

Később edzőként és szakíróként is tevékenykedett, számos cikke, elemzése jelent meg magyar és külföldi sakklapokban. A 75 évvel ezelőtt született sakkmester nem sokkal a már említett, utolsó interjúját követően, 62 éves korában hunyt el. Kombinatív, támadó szellemiségű játékvezetése örök időkre a sakkszerető közönség emlékezetébe zárta.

Kedves Olvasók, nézzék meg a Mókatárban a Sakkozók című vidám jelenetet, melyben egy igazán rendhagyó sakkpartit követhetnek nyomon: https://s.mtva.hu/wgZEL8Ia

Borítókép: Csom István és Sax Gyula lépésükön gondolkodnak az országos sakkbajnokság mérkőzésén. (MTI Fotó: Németh Ferenc)

Kedves Olvasók, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 342 ezer fénykép közül válogathatnak. Ha cikkünk felkeltette érdeklődésüket, ide kattintva számos további érdekes felvételt találnak. Jó böngészést kívánunk!