„Rendszerint jókor voltam jó helyen”

Ráckevei Annát, a kiemelkedő játékintelligenciával és beszédkultúrával rendelkező, Kazinczy- és Jászai Mari-díjas színművészt, érdemes és kiváló művészt köszöntjük születésnapján.

Cikksorozat: Karakter

2025.02.25
2 perc

Már óvodás korától egyértelmű volt számára, hogy a színészi hivatást választja. Mindig imádott szerepelni, és semmilyen gát nem volt benne, ha elő kellett adnia valamit. Erről így mesélt egyszer: „Az egyik nagy történetem az, amikor egyszer eltörött a bokám, és be kellett gipszelni. Meg voltunk hívva egy lakodalomba, ahol az asztal tetején tviszteltem a gipszelt lábammal. Nem voltak bennem semmilyen aggályok… szerettem, ha figyelnek rám.”

Shakespeare Szeget szeggel című vígjátékában Dunai Tamással (MTI Fotó: Ilovszky Béla)

Negyedszerre sikerült csak a felvételije a színművészetire, de ezt sohasem bánta, mivel három éven át a Nemzeti Színházban nevelkedhetett addig. Stúdiósként reggel és délután mozgás-, beszéd-, mesterség- és énekórákra járt, délelőtt és este előadásokon vett részt. Nagyon sokat tanult akkoriban, mindennel felvértezve, „kész” színészként érkezett a főiskolára. A Madách Színházban volt az egyik első bemutatkozása, Szabó Magda Béla király című drámájában a kun hercegnő szerepe után figyelt fel rá a szakma. Később a Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol olyan szerepeket játszhatott, mint az Antigoné, a Csongor és Tünde főszerepe, vagy a Szentivánéji álom Titániája.

Portréja 1987-ben készült. (MTI Fotó: Ilovszky Béla)

Szerencsésnek érzi magát, hogy már a karrierje elején szélsőséges szerepskálán tehette próbára képességeit. A gazdag érzelemvilágú színművész saját magáról is egyre többet megtudott szerepei által. Sohasem gondolta volna, hogy el tudja játszani Antigoné „forradalmiságát” vagy Tünde szerelmi szenvelgését. Nagyon messze állt tőle mindkét karakter, de apránként felfedezte a nőiesség sok-sok árnyalatát, és rájött, hogy az alkatától teljesen eltérő, idegen vonásokat is képes megjeleníteni.

Makszim Gorkij Éjjeli menedékhely című színművében (MTI Fotó: Sándor Katalin)

Elmondása szerint mindig jókor volt jó helyen, és mindig volt, aki az adott pillanatban továbblendítette a pályáján. „A lehetőségek, azok jönnek, és azt az ember vagy fel tudja használni, vagy bele tud helyezkedni, vagy megijed, kihátrál, vagy mellémegy, vagy észre se veszi, hogy az lehetőség, vagy visszautasítja. Tehát, a lehetőségeket, azokat nem én teremtem, azt a világ hozza.”

Shakespeare Lear című drámájának bemutatóján Bicskei Istvánnal a Csokonai Nemzeti Színházban (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

2019-ben a Vidéki Színházak Fesztiválján a legjobb női alakítás díját kapta a debreceni Csokonai Színház Lear című előadásában nyújtott alakításáért. A színházi előadások mellett a Lyukasóra című irodalmi tévésorozat állandó szereplője volt, és hangoskönyvekben, rádióműsorokban mondott verseket és olvasott fel regényeket. Több játék- és tévéfimben szerepelt, többek között az Anna filmjében, A másik emberben, de a Tüske a köröm alatt, a Malom a pokolban vagy a Méhek tánca című filmekben is maradandót alkotott.

Ráckevei Annát születésnapján köszöntjük az m3.hu-n az Egy lepecsételt lakás című tévéjátékkal, tartsanak velünk!

Borítókép: 2017-ben A Hogyan nevezzelek? című komédia bemutatóján. Készítette: Czeglédi Zsolt, tulajdonos: MTI/MTVA

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 303 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.