Psota Irén, a hazai színháztörténet egyik legendás alakja 1929-ben született Budapesten. A kétszeres Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész feltűnő ruháival, kiemelkedő tehetségével hamar felhívta magára a figyelmet. Szinte minden műfajban kipróbálhatta magát, klasszikus és kortárs drámában, operettben, kabaréban, musicalben és filmben is látható volt. Életszeretete, kisugárzása, önbizalma minden porcikájából áradt, egész lénye átszellemült egy-egy szerep megformálásakor.
„Az Irén jó a prózában, de mennyivel jobb, ha énekel” – mondták róla pályatársai. Nagyon tudott játszani a hangjával, úgy dalolt vérbő humorral vagy mély fájdalommal a különféle szerepeiben, hogy szinte elakadt a nézők lélegzete, amikor a színpadon hallották énekelni. A Madách Színház művésze tudta magáról, hogy a karizmája néha túl sok, erről így nyilatkozott egyszer: „Mindent óriási energiával csinálok, különben nem volna értelme. Engem a szerelmek, sikerek, kalandok, az őrültségek, a lángolások éltetnek. Meghalok és újjászületek. Mennybe megyek, aztán a pokolba. A végletek embere vagyok.”
Emlékezzünk együtt a Nemzet Színészére az m3.hu online csatornán az Elektra című tévéjátékkal és a Mestersége színész sorozat Psota Irénről szóló epizódjával. Tartsanak velünk.
Borítókép: Psota Irén portréja Készítette: Keleti Éva, tulajdonos: MTI Zrt. Fotóarchívum, azonosító: MTI-FOTO-851616
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 326 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.