Pethes György színészcsaládban látta meg a napvilágot 1934. november 23-án Budapesten. Már gyerekkorában találkozott valamennyi jelentős színházi emberrel, a főiskolai diploma megszerzését követően, 1985 után pedig majdnem minden vidéki és több fővárosi színházban is rendezett.
A főiskoláról kikerülve Debrecenben kezdte pályáját. Az elsők között rendezett Brechtet (Koldusopera), valamint ő adott először főszerepet egy debreceni pályakezdőnek, Latinovits Zoltánnak Anouilh, Romeo és Jeanette című darabjában. Pethessel egy új színházi nemzedék indult, mely a naturalizmus helyett a képzelet szabadságát részesítette előnyben.
Rendezett a Nemzetiben, a József Attila Színházban, majd Kecskeméten is. Veszprémi évei alatt Illyés Gyula számos művét állította színpadra. Több mint 100 színházi rendezése mellett számos tévéjátékot is jegyzett az évek során, valamint egyetemi adjunktusként tanított a Színművészeti Főiskolán. 1976-ban Jászai Mari-díjjal is kitüntették a mindig igényes rendezőt.
Hagyatékához fűződik a Pethes–Agárdi-díj, melyet a Magyar Színházi Társaság alapított a rendező és felesége, Agárdi Ilona színésznő végakaratának jóvoltából. A művészházaspár ugyanis, amikor csak tehette, kirándulással töltötte szabadidejét, így szerettek volna egy olyan alapítványt, melynek célja, hogy támogatást nyújtson a fiatal színészházaspároknak, hogy külföldre utazhassanak feltöltődni.
Pethes György rendezései közül figyelmükbe ajánljuk az Egérút című színházi közvetítést. Nézzék meg a Nemzeti Archívumban a linkre kattintva: https://s.mtva.hu/B59zg6Z0
Borítókép: Pethes György rendező magyaráz. Készítette: Keleti Éva. Tulajdonos: MTI/MTVA
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 280 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.