A 18. század végén a pesti publikumnak egyre nagyobb szüksége volt egy táncteremre. 1832-ben épült meg Pollack Mihály tervei alapján a mai Vigadó elődje, a Redoute (vigadóépület, bálterem), amely hamarosan a főváros egyik legmeghatározóbb kulturális színterévé vált. A szabadságharc alatt, 1849 májusában azonban a pesti Duna-sor klasszicista palotáival együtt a Redoute is leégett. Tíz évvel később Feszl Frigyest bízták meg az újjáépítéssel, aki keleti elemekkel elegyített romantikus épületet tervezett. A palotát 1865-ben adták át, ekkor a Pesti Vigadó többféle célt is szolgált: ünnepi és jótékonysági bálokat, fogadásokat, komolyzenei előadásokat rendeztek itt.
A Vigadó már megnyitásának évében történelmi pillanatok helyszínévé vált. Ferenc József király 1865-ös látogatásakor itt tartottak neki ünnepélyes zeneestélyt, míg ifjabb ifj. Alexandre Dumas is ideutazott, hogy Liszt Ferenc egyik első vigadóbeli fellépését meghallgassa. Olyan neves zenészek fordultak meg itt, mint Johannes Brahms, Claude Debussy, Bruno Walter vagy Herbert von Karajan. Itt hangzott el elsőként Pesten teljes terjedelmében Beethoven IX. szimfóniája, melynek emlékére Erkel Ferenc karnagy ezüst karmesteri pálcát kapott, és itt ünnepelték 1894-ben Jókai ötvenéves írói jubileumát is. Rendeztek a Pesti Vigadóban korcsolyabált, Jókai-regényalakokat megjelenítő jelmezbált, és itt tartották meg először a legnagyobb magyar emléke előtt tisztelgő Széchenyi-bált is.
Az épület a II. világháborúban súlyos károkat szenvedett, így sokáig az is kérdéses volt, hogy egyáltalán újjáépítik-e. Végül 1980. március 12-én nyitotta meg ismét kapuit két színházteremmel és egy galériával. 2004 és 2014 között újabb felújításon esett át az épület, az intézmény tulajdonosa és működtetője a Magyar Művészeti Akadémia.
Nézzék meg lapozható képgalériánkat, melyben a Pesti Vigadó múltját idézzük meg!
A lapozgatóban látható képek:
- A felújítás alatt álló épület (MTI Fotó: Hollenzer Béla)
- Hangverseny a Vigadóban (MTI Fotó: Fényes Tamás)
- A Vigadó aulájának kazettás, ólomüveg-betétes mennyezete (MTI Fotó: Fényes Tamás)
- A Lotz Károly és Than Mór freskóival díszített lépcsőház (MTI Fotó: Fényes Tamás)
- Alexy Károly szobrai a főhomlokzaton (MTI Fotó: Fényes Tamás)
- Palotai Gyula szobrászművész IV. Béla mellszobrán dolgozik (MTI Fotó: Bojár Sándor)
- Ünnepi díszkivilágítás az 1980-as átadás napján (MTI Fotó: Benkő Imre)
- Vendégek a Vigadó téri étterem teraszán (MTI Fotó: Lajos György)
A neves kulturális intézmény múltjára emlékezve figyelmükbe ajánljuk A Magyar Televízió jazzklubja a Vigadóban – All Stars című műsorunkat. Nézzék meg itt: https://s.mtva.hu/38PQmvqY
Borítókép: Az újjáépített Pesti Vigadó. Készítette: Fényes Tamás. Tulajdonos: MTI Zrt. Fotószerkesztőség
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 304 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.