10.000 lépésnél is több

Éppen 60 évvel ezelőtt, 1962. szeptember 23-án a Műegyetem Hess András téri kollégiumában adta első koncertjét az Omega ezen a néven. A koncert nemcsak a zenekar, hanem a magyar könnyűzene történetének is meghatározó eseményévé vált.

Kultúrsnack

2022.09.23 | olvasási idő: kb. 3 perc


Az első fellépés egyrészt egy rocktörténeti ikon születése, másrészt egy olyan zenei műhely megalakulása is volt, amely számos, mára a magyar könnyűzene hírességévé vált zenész és zenekar karrierjének kezdetét jelentette. Az Omega eleinte külföldi zenekarok feldolgozásaival nyerte meg közönségét. 1962 és 1967 között olyan zenészek csatlakoztak az együtteshez, mint Laux József és Somló Tamás. Az így kiegészült zenekar 1966-ig külföldi slágereket, például Rolling Stones feldolgozásokat tartalmazó kislemezeket jelentetett meg. 

Az Omega együttes 1968-ban (MTI Fotó: Bara István)

Nemcsak ez az oka, hogy gyakran nevezték az Omegát a „kelet Rolling Stones-ának”, hanem az is, hogy a két formáció ugyanabban az évben alakult, és a világ két legrégebbi, még aktív rockzenekarának számítottak. A magyar együttes felállásában és a követett zenei irányzatok tekintetében is többször megújult. Az 1967 és 71 közötti időszak, amit gyakran a zenekar beatkorszakaként emlegetnek, újabb zenésztársak csatlakozását és az első saját dal, majd az első saját albumok megjelenését hozta. Mihály Tamás és Presser Gábor csatlakozása mellett a dalszövegíró személye is változott, Laux József felesége, Adamis Anna vette át ezt a szerepet.

Az együttes 1972-ben (MTI Fotó: Bara István)

1971 és 1979 között a zenekar hangzását a hard rock, majd a space rock jellemezte, miközben a felállás véglegessé vált. Ekkorra már számos országban koncertezett a formáció nemcsak Európa-szerte, hanem például Japánban is. Emellett brit és francia lemezkiadó cégek ostromolták az együttest ajánlataikkal. Végül egy német kiadónak köszönhetően a nemzetközi piacot is sikerült meghódítani angol nyelvű lemezek kiadásával. Az Omega 1982-ben az újonnan átadott Budapest Sportcsarnokban ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját. A koncertsorozat egyúttal az Omega XI. lemezbemutatója is volt. 

Omega a Városligetben, 1984 (MTI Fotó: Földi Imre)

1987-ben 25 éves jubileumát ünnepelte az együttes, és kiadta Babylon című albumát. Ezután a zenekar 1994-ig, egy Népstadionban adott koncertig hallgatott. Az évtized második felében viszont két további albumot jelentettek meg, 2004-től pedig a zenekar nemcsak Magyarországon, de külföldön is újra turnézni kezdett, és 2006-ban jelentette meg utolsó stúdióalbumát.

Kóbor János, 2019 (MTI Fotó: Mohai Balázs)

2018-ban az ekkor már 56 éve működő Omega a Fonogram-díjátadón életműdíjat kapott, és a következő évben vidéki sportcsarnokturnéra indult. Ekkor még nem lehetett tudni, hogy az együttes utolsó koncertjét a Puskás Arénában megtartott turnézárón tartja majd, mivel a következő év novemberében két tagja is életét vesztette. Az Omega működése azonban mégis Kóbor János, az együttes frontemberének 2021-ben bekövetkezett halálával zárult le. 2022. augusztusában Őriszentpéteren Omega 60 év, 60 dal címmel emlékkoncertet rendeztek. Az esemény mindkét napját a Gyöngyhajú lány című dal zárta, amikor is Kóbor János utolsó koncertjén rögzített hangját a közreműködő zenészek élőben kísérték. 

Tekintsék meg képválogatásunkat:

Borítókép: Omega-koncert, 1978 MTI Fotó. Készítette: Ruzsonyi Gábor Tulajdonos: MTI Rt. Fotóarchívum Azonosító: MTI-FOTO-880288

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 319 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

  1. 1968-ban a stúdióban (MTI Fotó: Bara István)
  2. Omega show forgatása (MTI Fotó: Hadas János)
  3. Hard rock-korszak (MTI-Fotó: Bara István)
  4. Az együttes 1975-ben (MTI-Fotó: Bara István)
  5. Molnár György Drezdában (MTI-Fotó: Gyurcsa Gábor)
  6. Vendégszereplésre készülve (MTI Fotó: Bara István)
  7. Aranylemez (MTI Fotó: Ruzsonyi Gábor)
  8. Jancsó Miklós dokumentumfilmjében (MTI Fotó: Friedmann Endre)
  9. „Mecky” (MTI Fotó: Friedmann Endre)
További cikkek:

Bicska Maxi színre lép

M3 premier! Brecht Koldusoperájának legendás Madách Színházbeli előadását láthatják hamarosan nézőink. Ebből az alkalomból nézzük a 125 éve született mester művének magyar színházi bemutatóit, érdekességeit!

A Frakk, a macskák réme és a TV Maci alkotója ma is példakép lehet - 100 éve született Bálint Ágnes

Voltak évtizedek, amikor szinte lehetetlen volt olyan gyermekműsort találni a tévében, amelynek alkotói sorában ne szerepelt volna Bálint Ágnes, meseregényei pedig szinte minden háztartásban ott voltak a könyvespolcon. Szeretetteljes karaktereinek kalandjain generációk nőttek fel, a mesék ismerete ma is kapcsolódási pontot jelent nagyszülők, szülők és unokák között. Az emögött húzódó ma is lenyűgöző alkotói folyamatot Bálint Ágnes karrierje és életútja teszi példaértékűvé. Kevésbé ismert, de igen jelentős környezetvédelmi tevékenységével jóval megelőzte korát. Az írónő életútjáról, mindennapjairól, népszerűségéről lányával, Németh Ágnessel és unokájával, Sárváry Barbarával beszélgettünk születési centenáriuma alkalmából.

Charlestontól a hiphopig - avagy a táncművészet világnapja

1727-ben ezen a napon született a klasszikus balett óriásának tartott Jean-Georges Noverre, az egyetemes táncművészet megújítója. Ehhez kapcsolódva lett 1982-től április 29. a tánc világnapja.

Huszka Jenő, aki megdöntötte a bécsi operett kizárólagos uralmát

Száznegyvenöt esztendeje, 1875. április 24-én született Szegeden Huszka Jenő zeneszerző, aki világhírűvé tette a magyar operettet. Neki köszönhető, hogy a rajongók Bécs mellett Budapestet emlegetik leggyakrabban a műfajjal kapcsolatban.