„A legérdekesebb színészi idegrendszer”

115 éve született Mezei Mária érdemes és kiváló művész.

Cikksorozat: Kultúrsnack

2024.10.16
2 perc

Mezey Mária néven látta meg a napvilágot 1909. október 16-án Kecskeméten, de Szegeden nőtt fel jogász édesapja és nevelőanyja mellett. Bár már gyerekkorában biztos volt benne, hogy színésznő akar lenni, apja akaratának megfelelően jogot kezdett hallgatni Szegeden, majd magyar–francia–filozófia szakra is járt.

A színésznő a Nagy Endre-esten (MTI Fotó: Keleti Éva)

Ekkoriban fiatal férjével éltek együtt, de másfél év boldogtalan házasság után végül apja is beletörődött, hogy lánya színésznő szeretne lenni. Budapestre költözött, otthagyva az egyetemet és férjét. A fővárosban Rózsahegyi Kálmán iskoláját végezte el, majd az Országos Színészegyesületnél tett vizsgát. Ezzel a diplomával szerződtette Sebestyén Mihály Miskolcra 1931-ben – elmondása szerint ott tanulta meg a színészetet. Miskolci évei után jelentkezett Bárdos Artúrnál, a Belvárosi Színház akkori igazgatójánál, aki azt írta róla: „A legérdekesebb színészi idegrendszer.” Mezei Mária ugyanis nem tudott a színpadra lépni közönség nélkül: szüksége volt a jelmezre, a reflektorfényre, hogy színészként tudjon megmutatkozni.

A Nemzeti Színház színművésznőjeként (MTI Fotó: Keleti Éva)

1939 nyarán meghallgatáson vett részt Párizsban, ahová ösztöndíjat is nyert, de a világháború lezárta a határokat. A ’30-as évek második felében elkezdődött filmes karrierje: Az aranyember Athalie-jaként láthatták először a mozivásznon. A ’40-es években már sztár volt, komoly szerepeket játszott. Mivel fekete haját szőkére akarta festeni, de vöröses árnyalat lett a végeredmény, „vörös démonként” hivatkoztak rá. 1943 nyarán előadás közben taxiba ült és hazament, másnap pedig Tátrafüredre utazott, ahol a háború végéig tartózkodott.

Sinkovits Imrével a Katona József Színházban (MTI Fotó: Keleti Éva)

Csak 1946-ban tért vissza Budapestre, de sokáig mellőzték, így kabarékban kellett fellépnie. Később kapott csak újra méltó szerepeket a Madách, majd a Nemzeti Színházban. Legkiemelkedőbb alakításai közé tartozik a Budapesti tavasz, A Noszty fiú esete Tóth Marival és az Édes Anna, melyben Vizyné megformálásával elnyerte a legjobb női szereplő díját a csehszlovákiai filmfesztiválon. 60 évesen búcsúzott el a színpadtól betegsége miatt, visszavonulva budakeszi házába. 1983-as halála előtt megjelent Vallomástöredékek című kötete, melyben a kiváló művésznő életéről, pályájáról vall.

Mezei Mária, a Nemzeti Színház tagja (MTI Fotó: Keleti Éva)

Mezei Máriát az Irodalmi képeskönyv tévéfilmsorozat Látszat és valóság című epizódjában láthatják október 16-án az m3.hu műsorán. Tartsanak velünk!

Borítókép: Schiller Stuart Mária című drámájában. Készítette: Keleti Éva. Tulajdonos: MTI Rt. Fotószerkesztőség

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 280 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.