Egy generáció „örök Évája”

110 éve született Lukács Margit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, a nemzet színésze.

Cikksorozat: Karakter

2024.12.22
3 perc

Lukács Margit 1914-ben látta meg a napvilágot Budapesten. Családja Pasaréten lakott, ahol az egyik szomszéd kislány egyszer, még elemista korában elhívta „színházat játszani” – ez volt az első találkozása a színészettel. Ettől kezdve barátaival darabokat írtak, amelyeket a környéken élő gyerekeknek adtak elő. Nem csoda, hogy a fiatal Lukács Margitot vonzotta a színpad világa, hiszen a családi házban minden hónap első vasárnapján zenedélutánt tartottak, tizenhárom éves korában pedig egyik rokona az Operába is elvitte, a Trisztán és Izolda előadására, amely annyira elvarázsolta, hogy egy életre a kedvencévé vált.

A színésznő portréja (MTI Fotó: Keleti Éva)

Később minden iskolai ünnepségen ő volt a középpontban. Sokszor mondta, hogy magyartanárának, Emi néninek köszönheti, hogy színésznő lett. Szülei majdnem elájultak, amikor bejelentette, hogy a színi pályára készül, mire Lukács azt válaszolta, hogy ha nem lehet színésznő, csak apáca hajlandó lenni. 

Nemsokára felvételt nyert a Színművészeti Akadémiára. Első szerepében, még diákként egy boszorkányt játszott a Macbethben. Az előadás napján behívta a fősikola akkori igazagatója, Kiss Ferenc az irodájába, és azt kérdezte, hogy meg tudja-e tanulni estig Lady Macbeth szerepét. A tehetséges növendék elvállalta a kihívást, és az előadás nagy sikert aratott. Az évad végén pedig – szüleinek tett ígérete szerint – szerződést kapott a Nemzetiben.

Lukács Margit otthonában (MTI Fotó: Horvát Éva)

Aztán jöttek az újabb legendás szerepek: ő volt az Éj királynője a Csongor és Tündében, Jelena a Ványa bácsiban, alakította Gertrudist és Kleopátrát, és majdnem negyedszázadon át játszotta Évát a Tragédiában. Imádta Éva szerepét, mert úgy érezte, majdnem az egész életét bele tudja játszani. Bár a színház volt az igazi szenvedélye, a mozivásznon és a tévében is számos filmben feltűnt. Sötét tónusú, alt hangját és hibátlan beszédtechnikáját máshol is tudta kamatoztatni: kitűnő versmondó volt, és nevéhez megannyi hangjáték fűződik. Szinkronszerepei is jelentősek voltak: a Hófehérke és a hét törpe című klasszikus Disney-rajzfilmben a gonosz királynőnek kölcsönözte hangját, de ő szólaltatta meg magyarul Marlene Dietrichet és Gloria Swansont is.

A színésznő otthonában (MTI Fotó: Horvát Éva)

Pályájára visszatekintve úgy érezte, nem jött könnyen a siker, de mindig bízott magában, és ez a hit átsegítette a nehézségeken. „Én nem azért akarok valamit jól elkövetni, hogy ne kapjak büntetést, hanem hogy ne kövessek el bűnt – és ez nagy differencia” – vallotta. A híres tragika, aki hat évtizedet töltött a világot jelentő deszkákon, hitte, hogy a színésznek kötelessége úgy élni, hogy felnézzenek rá mind a színpadon, mind az életben.

Nézzék meg Lukács Margitot Az ördögök teste című tévéfilmben az m3.hu-n, a linkre kattintva: https://s.mtva.hu/LaePb1lP 

Lapozható képgalériánkban válogatást láthatnak a színésznő szerepeiből. Tartsanak velünk!

A lapozgatóban látható képek:

  1. Sinkovits Imrével a Macbethben (MTI Fotó: Keleti Éva)
  2. Básti Lajossal Az ember tragédiájában (MTI Fotó: Pálfai Gábor)
  3. A Volpone egyik jelenetében (MTI Fotó: Farkas Tamás)
  4. Próbán Mészáros Ágival (MTI Fotó: Keleti Éva)
  5. Shakespeare Antonius és Kleopátra című drámájában (MTI Fotó: Keleti Éva)
  6. Lukács Margit színművésznő, a Katona József Színház tagja (MTI Fotó: Keleti Éva)
  7. Lukács Margit Jelena és Mészáros Ági Szónya szerepében (MTI Fotó: Keleti Éva)

 

Borítókép: Lukács Margit otthonában. Készítette: Horvát Éva. Tulajdonos: MTI/MTVA

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 300 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.