A mindig lázban égő színész

115 éve született Ladányi Ferenc Kossuth-díjas színész, érdemes és kiváló művész.

Cikksorozat: Kultúrsnack

2024.12.03
2 perc

Ladányi Ferenc Debrecenben látta meg a napvilágot 1909. december 3-án. Gyerekkorában, amikor épp nem ábrándozott, az önképzőkörben szavalt, vagy – kiemelkedő tornász lévén – a „szeren lógott”. Gépészmérnöknek készült, de a különleges képességekkel megáldott fiút egyik tanára a Színiakadémiára irányította, ahol Ódry Árpád osztályában szerzett diplomát 1931-ben. Apja ezután évekig nem beszélt vele, mivel nem helyeselte fia döntését.

Sólyom László Holnapra kiderül című darabjában (MTI Fotó: Farkas Tamás)

A kezdetekben a régi Magyar Színház és a hozzá tartozó Andrássy Úti Színház tagja volt, de csak kis szerepekhez jutott, így később Miskolcra szerződött, ahol 1934 novemberében főszerepben mutatkozott be, és igen nagy sikere volt. Ott érett igazi színésszé: rövid idő alatt megtalálta önmagát, egyéni játékstílusát. A világháború végén visszatért Budapestre, ahol 1945 után szerződést kapott a Nemzetiben. Ezt követően a Madáchhoz került, ahol 44 éves korában eljátszotta Rómeó szerepét Pártos Géza rendezésében, és kollégái szerint „maga volt a robbanó fiatalság”. Pár évre rá George karakterébe bújt az Egerek és emberekben Greguss Zoltán oldalán, ami 214 elődást ért meg. Ezzel az alakítással figyelt fel rá nemcsak a pesti közönség, de az egész ország is.

Ladányi Ferenc és Tolnay Klári a Rómeó és Júliában (MTI Fotó: Várkonyi László)

Madáchos karrierjével egy időben indult el pedagógusi pályája is: 1949-től a Színiakadémia tanára lett, ahol többek között Ferrari Violetta és Sinkovits Imre is a tanítványa volt. Később igazgatta a Magyar Néphadsereg Színházát (mai Vígszínház), majd a Madách Színházat. De nem csupán a szeretett tanár és a szigorú igazgató szerepében érezte otthon magát; írt színdarabot, sőt verseket is, és egyedülálló versmondó hírében is állt: legszívesebben nagybátyja, Pádi (Tóth Árpád) költeményeit szavalta.

Ruttkai Évával a mai Vígszínházban (MTI Fotó: Farkas Tamás)

„Heves, gördülékeny beszédmódját semmi sem tudta megfékezni, s ez különösen akkor kápráztatta el a nézőket, amikor vígjátékot játszott” – emlékezett a színészre Gyárfás Miklós a Film Színház Muzsika 1966-os hasábjain. Pályatársai szerint a rendkívüli humorú Ladányi életének legfőbb mozgatórugója a lelkesedés volt: mindig lázban égett, mind az életben, mind a színpadon.

Fónay Mártával A gyanú körbejár című darabban (MTI Fotó: Keleti Éva)

Nézzék meg a Nemzeti Archívumban az Egy csirkefogó ügyében című filmet Ladányi Ferenccel a főszerepben, itt: https://s.mtva.hu/nmwRRUgL

Borítókép: Ibsen Peer Gynt-jének előadására készülve Törőcsik Marival. Készítette: Keleti Éva. Tulajdonos: MTI/MTVA

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 299 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.