Pécsen született, de néhány évvel később családja Szegedre költözött, miután édesapja az ottani színházhoz szerződött. A kis Zsuzsát elvarázsolta a színház világa, elmondása szerint azért lépett színész szülei nyomdokába, mert „megirigyelte tőlük a játék örömét”. Zongora és ének szakon tanult a Szegedi Balettiskolában, de a tánc okozta neki a legnagyobb örömet. Nemcsak lelkes, de tehetséges balettos is volt: csupán 15 évesen szerződtették a debreceni Csokonai Színház tánckarába, magának Szendrő Józsefnek a meghívására. Két év múlva újra Szegeden játszott, már a Szegedi Nemzeti Színház balettkarának tagjaként, majd még abban az évadban megkapta Stázi szerepét a Csárdáskirálynőben. Az itt töltött évei alatt nemcsak operettben, hanem prózai darabokban és operában is kipróbálhatta magát.
A komoly szerepekben brillírozó fiatal lány felkeltette Vámos László figyelmét is: a rendező leutazott a Tisza-partra, hogy láthassa játszani, és azonnal a Budapesti Operettszínházhoz szerződtette. Az Operettszínház a karrierjét meghatározó szerelemmé vált Kovács Zsuzsa számára, amelyről még idős korában is ugyanolyan elragadtatással és alázattal beszélt, mint pályájának kezdetén. Neki a játék nem csupán hivatás volt, hanem maga az élet.
A társulattal körbeutazta a világot Amerikától Japánig, jó nyelvérzékének köszönhetően számos alkalommal lepte meg külföldi közönségét azzal, hogy megtanult egy-egy mondatot az előadásból az adott ország nyelvén. Soha nem vetélytársként gondolt kollégáira, legtöbbjükhöz szoros barátság fűzte, már-már családként tekintett a színészközösségre, melynek tagja volt. Noha operettszínésznőként – mindenekelőtt szubrettként – vált ismertté, humorérzéke miatt gyakran felkérték kabaréjelenetekre is. Szinkronszínészi tevékenységére különösen büszke volt, ugyanis olyan neves színésznők magyar hangját kölcsönözte, mint Barbra Streisand és Shirley MacLaine.
Színpadi szerepei mellett rendezőként is tevékenykedett: első munkája a Mágnás Miska volt, mely kísérleti jelleggel született meg. Később a rendező-színésznő úgy nyilatkozott, szülei karrierje ihlette az ötletet, hogy utazószínházként vigyék el több helyre az előadást. Bár korábban mindenki örökvidám, humoros színésznőként ismerte, rendezőként szigorú volt és következetes, az improvizációt nem tűrte. Kollégái elmondása szerint egy személyben irányította a társulatot igazgatóként, szervezett előadásokat, szerzett be díszleteket és keresett szponzorokat. A Mágnás Miskát később számos sikeres rendezői projekt követte.
Kovács Zsuzsa odaadással szentelte életét a játéknak, azt vallotta, „számára már az öltözőben elkezdődik a varázslat”. Egyetlen dolog előzte meg csupán fontosságban a színházat: a családja, fia és unokái iránti szeretete.
Nézzék meg Kovács Zsuzsát a Zenés TV Színház Sybill című előadásában: https://s.mtva.hu/MVT6oFbK
Borítókép: Kovács Zsuzsa a Hogy volt?! című műsorban. Készítette: Zih Zsolt. Tulajdonos: MTI/MTVA
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 306 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.