Korai karácsony

Egy december elején elküldött üdvözlet, ami legendává vált

Kultúrsnack

2020.12.03 | olvasási idő: kb. 1 perc


Merry Christmas, azaz Boldog karácsonyt! - olvashatta telefonja kijelzőjén Richard Jarvis 1992. december 3-án, egy céges karácsonyi partin ünnepelve. Tehette ezt elsőként a világon, ez volt ugyanis a mobilkorszak legelső szöveges üzenete, ismertebb nevén SMS-e. Az üzenet küldője Neil Papworth, a Sema Group fejlesztő- és tesztmérnöke volt, aki akkortájt kollégáival a rövid szöveges üzenetet küldő rendszer megalkotásán dolgozott. Az üzenetváltás egy asztali számítógép és egy őskori rádiótelefon közt zajlott le. Az akkor 22 éves mérnök ezzel, a munkahelyi gépéről indított SMS-el beírta magát a technológia történelmi pillanatai közé. Az üzenet ügyfelük Orbitel 901-es típusú telefonjára érkezett, ami nagyban hasonlított a kor többi rádiótelefonjához, egy fél aktatáska méretben, óriási akkumulátorral, zsinórral és hordozófüllel.
Westel kiállítás és vásár (MTI FOTÓ: H. Szabó Sándor)
Magyarországon ekkor még egyedüli mobilszolgáltatóként megkezdte működését a Westel, legújabb készülékeit kiállításokon mutatta be a nagyközönségnek. Amikor legközelebb sorban állunk egy forradalmian új készülékért, egyúttal épp pillanatképpé válunk a technológia idővonalán. Borítókép: Ünnep - Karácsonyi képeslap. Tulajdonos: MTI Fotóarchívum. Készítette: Járai Rudolf. Azonosító: MTI-FOTO-785961 Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 288 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva további érdekes felvételeket talál.
További cikkek:

Modernsége az értelem – Kálmán Györgyre emlékezünk

A „szembenézős” színészlegenda, Kálmán György életét és pályafutását idézzük fel halálának 35. évfordulóján.

Átkelőhelyből szimbólum

180 évvel ezelőtt, 1842. augusztus 24-én rakták le az első jelentős magyarországi folyami híd, a Széchenyi lánchíd alapkövét.

60 éves lenne a nők kedvence

A ’80-as évek szívtiprója különleges, rekedtes énekhangjával hódított. A lányok szinte üldözték a szerelmükkel, a nevét sikították, amikor meglátták a színpadon.

„Jelet hagyni, hogy voltunk és elbuktunk, de lényünkben és e jelekben a magyarázat” – így hangzik Kondor Béla keserű ars poeticája.

Kondor Béla kétszeres Munkácsy Mihály-díjas, posztumusz Kossuth- és Magyar Örökség-díjas festő, grafikus, költő 1931. február 17-én született.