Könyvtárak sínen és négy keréken

Április 14-e a könyvtárosok világnapja. Ezen a napon egy kicsit jobban odafigyelünk azokra az értékekre, amelyekhez a könyvek által jutunk, és azokra az emberekre, akik segítenek nekünk a kölcsönzőhelyeken. Bár a világ rohan és változik, ezekre a biztos pontokra ma is szükségünk van.

2019.04.10


Sokak szerint a könyvtárak a túlélésükért küzdenek, mások szerint izgalmas új kihívásoknak igyekeznek megfelelni. Például valódi közösségi terekké válni, újszerű programokat nyújtani, illetve segíteni kiigazodni az online térben is. Szebbnél szebb épített könyvtárakkal büszkélkedhetünk, gondoljunk a sárospataki kollégium vagy a pannonhalmi gimnázium csodálatos termeire, melyek rendszeresen szerepelnek válogatásokban a világ legszebb könyvtárai sorában. Ezek évszázadok óta állnak a művelődés szolgálatában.


A Sárospataki Református Kollégium könyvtára


A Pannonhalmi Bencés Gimnázium könyvtára

Az állandó könyvtárak mellé hozott ötletes és rugalmas szolgáltatást a mobil könyvtárak sora. Ezek közül az elsők a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kihelyezett "fiókjaivá" avanzsált villamosok voltak, 1945. és 1969. között szolgálták ki a budapesti közönséget egy-egy sínszakaszon 3 órát várakozva (lásd a borítóképen). Szintén Budapesten 1973-ban kezdtek működni az első gördülő kölcsönzőhelyek, azaz a menetrend szerint érkező könyvtárbuszok.

A kezdeményezés egy időre elhalt, de a 2000-es években újraélesztették és mára jó gyakorlattá vált, országszerte több régióban juttatják el ilyen módon ma is az olvasókhoz, művelődni vágyó kicsikhez és nagyokhoz a kultúrát.
Tanyaközpontokba a megyei könyvtárak furgonja látogatott rendszeresen, hogy segítse a vidékieket a kultúrához jutásban.


1960. július 9. Lelkes olvasóközönség veszi körül az Apróhomok tanyaközpontban a Miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtár művelődési autóját - egy Moszkvics furgont - mely 16 községet látogat rendszeresen a megyében. 

Nem csak a könyvtárak, hanem a könyvesboltok is igyekeztek mobillá válni, hogy megkönnyítsék a kevésbé mobilis, hátrányosabb helyzetű vásárlók dolgát:


Lőrinci, 1958. július 1. Kerek Jánosné mezítláb, puttonnyal a hátán könyvet vásárol az ünnepi könyvhéten a guruló könyvesboltban, Lőrinci község határában.

További cikkek:

Gyurkovics Tibor

A Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, pszichológus, a Digitális Irodalmi Akadémia egyik alapítója kilencven éve, 1931. december 18-án született.

Andrássy út – Európa egyik legszebb sugárútja

1876. augusztus 20-án adták át a forgalomnak Budapesten a Sugárutat, a mai Andrássy utat, amely 2002 óta a világörökség része.

Nők az egyetemen

Először 125 éve engedélyezték a hazai egyetemek orvosi, bölcsészeti és gyógyszerészeti karán a nők diplomaszerzését.

A magyar kultúra napja

Január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját, arra emlékezve, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Arra a kérdésre, hogy mi a magyar kultúra, nehéz egyértelmű választ adni, de egyvalami biztos: rengeteg mindenre lehetünk büszkék. Hungarikumokra, tudósokra és találmányokra, művek sorára, amelyeket mi adtunk a világnak – kvízünkkel pedig próbára teheti magát, mennyire ismeri ezeket!