Minden, ami foci – ingyenes futballtörténeti kiállítást nyitott a Nemzeti Fotótár

Ingyenesen látogatható az MTI Nemzeti Fotótár labdarúgástörténeti kiállítása, amely a magyar labdarúgás emlékezetes pillanatait dolgozza fel a legendás Aranycsapattól napjainkig. A szabadtéri kiállítás hét nagyvárosban: Esztergomban, Győrben, Zalaegerszegen, Székesfehérváron, Kaposváron, Debrecenben és Budapesten tekinthető meg a labdarúgó Eb ideje alatt.

Múltidő

2021.06.15 | olvasási idő: kb. 4 perc


A képek bepillantást adnak a válogatott és a klubcsapataink felejthetetlen pillanatiba: világbajnoki és Európa-bajnoki szereplések, olimpiai győzelmek, Albert Flórián aranylabdája, ikonikus pillanatok és játékosok, akik karrierjük során a világ legjobbjai közé tartoztak. Így például Puskás Ferenc, Mészöly Kálmán, Albert Flórián, Törőcsik András, Nyilasi Tibor és a válogatottsági rekorder Király Gábor is helyet kap a közmédia válogatásában. 

Répászky Lipót, a kiállítás képeit biztosító MTVA Archívum vezetője elmondta, hogy az MTI Nemzeti Fotótár Közép-Európa egyik legnagyobb sajtófotó archívuma, amely egyrészt korábban az MTI és jogelődjei által készített és gyűjtött mintegy 13 millió fotónegatívval, a gyűjteményhez tartozó képszövegekkel és riportkönyvekkel rendelkezik, másrészt az ezredfordulótól digitálisan rögzített több százezer felvételt őriz, gondoz, szolgáltat.  „A Fotóarchívumot 1993-ban védett muzeális gyűjteménnyé nyilvánították, ami őrzi, feldolgozza és digitalizálja a korábbi állományt, illetve hozzáférést biztosít a 2001 után digitálisan készült fotókhoz. A gyűjteménynek része a Magyar Televízió (MTV) egykori Fotóarchívuma is, mintegy egymillió fotónegatívval. Örömünkre szolgál, hogy ebből a gazdag gyűjteményből összeállhatott az Európa-bajnokságra A magyar labdarúgás története kiállítás” – mondta Répászky Lipót, az MTVA Archívum vezetője, aki azt reméli, a rendhagyó tárlatban minden korosztály megtalálja a maga hőseit és felejthetetlen mérkőzéseit.

A tárlatban szerepeltetett valamennyi kép és más felejthetetlen pillanat felvétele is megtekinthető online is, a nemzetifototar.hu oldalon.

A magyar labdarúgás története kiállítás június 14-től az Európa-bajnokság végéig ingyenesen látogatható az alábbi helyszíneken:

Esztergom, Széchenyi tér
Győr, Megyeháza tér
Zalaegerszeg, Ruszt tér (színház előtt)
Székesfehérvár, Sóstói stadion belső kerengő
Kaposvár, Kossuth tér
Debrecen, Nagyerdei Stadion mellett
Budapest, Szabadság tér

Borítókép: Budapest, 1952. szeptember 12. Puskás Ferenc labdarúgó (k), a Budapesti Honvéd Sportegyesület játékosa, a Helsinki Nyári Olimpiai Játékok aranyérmes labdarúgó csapatának tagja úttörő labdarúgókkal a Honvéd sporttelepén. MTI Fotó/Magyar Fotó: Bojár Sándor, azonosító: MTI-FOTO-773920

További cikkek:

A Csárdáskirálynőtől a Bánk bánig

Ma száz éve született Rátonyi Róbert színész, konferanszié, rendező és író, aki a múlt századi magyar színház egyik meghatározó alakja volt.

A drótszamár – avagy a kerékpározás világnapja

A kerékpározás világnapja 2018 óta június 3-án van, és közel két évszázados múltra tekinthet vissza a környezetbarát jármű története.

"Az ember vagy csinál valamit vagy dögöljön meg!"

Ha van színész, akinek titokzatos tekintete és művészete beleégett az örökkévalóságba, az az övé. Személyisége feledhetetlen, emléke nemzedékeken átívelő. 90 éves lenne Latinovits Zoltán.

Ligeti Miklós – akinek hasonló sors jutott osztályrészül, mint akiről híres szobrát mintázta

Legnevezetesebb alkotását, a Városligetben látható Névtelen jegyzőt mindenki ismeri, de a szobrász nevét csak kevesen, pedig 1907-ben közösen állította ki műveit Auguste Rodinnel Párizsban.