Szabad-e locsolni?

A húsvéti ünnepkörhöz számos népszokás kapcsolódik, mint a locsolkodás, tojásfestés, határjárás vagy éppen a visszalocsolás. Nézzék meg képválogatásunkat!

Cikksorozat: Ünnepek és hétköznapok

2025.04.21
3 perc

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, mely egyben a tavaszvárással is összekapcsolódik. A locsolkodás alapja a víz megtisztító, megújító erejébe vetett hit. A hagyománynak bibliai eredetet is tulajdonítanak: eszerint a Krisztus sírját őrző katonák a feltámadás hírét vevő, ujjongó asszonyokat igyekeztek lecsendesíteni azzal, hogy lelocsolták őket. Az Észak-Dunántúlon azonban egy másik szokás is elterjedt, melyről talán kevesebben tudnak: a vesszőzés. A locsolással egyenértékű szokáshoz a fűzfavesszőkből összefont sibát használták, annak reményében, hogy a vesszőzés segít megőrizni a nőknek szépségüket és egészségüket. Ezzel szemben a húsvétkedd a visszalocsolás ideje volt, amikor a lányok ragadtak vödröt a kezükbe…

Visszalocsolás Őrhalomban (MTI Fotó: Bajkor József)

A húsvéti locsolás és sibálás jutalma az étellel-itallal kínáláson túl máig a piros vagy hímes tojás. Maga a tojásfestés eredetileg pogány hagyomány volt, a tojás pedig ősi termékenységszimbólum, mely a keresztény egyházi szimbolikában a feltámadás jelképévé, míg a vörös szín Krisztus vérének a szimbólumává vált. Leggyakrabban hagymalével festették a tojásokat, de különböző színek elérésére más növényeket is használtak: a vadalmafa héjából sárgát, a bürökből zöldet, a lencse levéből kéket nyertek ki. Húsvétvasárnaphoz ugyancsak kapcsolódnak hagyományok. Akárcsak más nagy ünnepen, ekkor is tiltott volt a munka. Húsvétvasárnapra virradóan történt a határjárás, melynek célja a húsvéti hálaadás mellett a tavaszi vetések mágikus védelme volt, valamint a fiatalok megismertetése a határjelekkel. Húsvétvasárnapot követően pedig újra lehetett táncolni, így a fiatalok a locsolkodás után bálban folytathatták az ünneplést.

Nézzék meg lapozható képgalériánkat az ünnepről!

A lapozgatóban látható képek: 

  1. Esernyő alá bújó lányok húsvéthétfőn (MTI Fotó: Fehérváry Ferenc)
  2. Kislányok nézik a húsvéti tojásokat (MTI Fotó: Bereth Ferenc)
  3. Fiatal lányok kiscsibét tartanak tenyerükben (MTI Fotó: Urbán Nándor)
  4. Locsolkodás Nógrád megyében (MTI Fotó: Urbán Nándor)
  5. Fiatal lány húsvéti tojást ad a látogatóknak (MTI Fotó: Járai Rudolf)
  6. Tojásfestés az udvaron (MTI Fotó: Bojár Sándor)
  7. Két kislány tojást fest egy Duna-parti erkélyen (MTI Fotó: Fehérváry Ferenc)
  8. Körmenet a Szent István-bazilikánál (MTI Fotó: Demecs Zsolt)
  9. Sióagárdi nők a templom előtt (MTI Fotó: Jármai Béla)
  10. Népviseletbe öltözött lányok várják a locsolókat (MTI Fotó: Jármai Béla)
  11. Kislány ünnepi népviseletben (MTI Fotó: Jármai Béla)
  12. Megérkezett az első locsoló húsvéthétfőn (MTI Fotó: Bereth Ferenc)
  13. Húsvét Kazáron (MTI Fotó: Bereth Ferenc)
  14. Húsvéti bál a Hungária Kávéházban (MTI fotó: Fényes Tamás)
  15. Piros tojásokat kapnak a locsolkodó legények Miskén (MTI Fotó: Fehérváry Ferenc)
  16. Vödrös locsolás az utcán (MTI Fotó: Branstetter Sándor)
  17. Táncoló fiatalok húsvétkor (MTI Fotó: Fehérváry Ferenc)

Borítókép: Kalocsai népviseletbe öltözött fiúk locsolnak egy lányt Öregcsertőn. Készítette: Járai Rudolf. Tulajdonos: MTI/MTVA

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 307 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.