A pozsonyi születésű lány szlovákul és németül is anyanyelvi szinten beszélt, aminek később a színpadon is hasznát vette. Alig múlt 20 esztendős, amikor alapító tagja lett a Magyar Rádió énekkarának, majd csakhamar az Operaház ösztöndíjasává vált. 1951 októberében először az opera műfaját a fővárostól távoli településekre is eljuttató híres Gördülő Opera ózdi előadásán lépett fel a Rigoletto apródszerepében, a kőszínházban pedig a Három a kislány Édijeként beugrással debütált decemberben. Ezután Mozartot (első leányt a Figaro házasságában) és Verdit (Oscart Az álarcosbálban) énekelt, majd csakhamar az operairodalom legnagyobb szopránszerepeivel hódította meg a közönség szívét.
Miközben Tatjána, Norina, Antónia, Nedda, Pamina, Blonde vagy Salome szerepét énekelte, a vérbeli primadonna nőiességével és sokszínűségével operetthősnőket is remekül formált meg: parádés Szaffi, Adél vagy víg özvegy volt.
Szívügyének tartotta a kortárs szerzők (Ránki György, Mihály András, Szokolay Sándor, Petrovics Emil) műveinek a népszerűsítését. A filmvásznon is gyakran előfordult, kuriózumokban is. Az Antoine de Saint-Exupéry pilótatörténetén alapuló Éjszakai repülés című Dallapiccola-operát például a budaörsi repülőtéren forgatták.
A sokrétű feladatok és a próbák olyan gyakran váltották egymást, hogy – amint azt a Film Színház Muzsika című lap 1967. évi 28. számában elmesélte – gyakran volt az a visszatérő álma, hogy egy Aida előadáson kilökik a színpadra azzal, hogy énekelje el a férfi főszereplő, Radames tenor szólamát, ám egyetlen hang sem jön ki a torkán. Védekezésül megtanulta a „Celeste Aida”-áriát olaszul, így rémálmai ritkulni kezdtek. „Persze, az ária végén, a „bé”-nél azt a crescendót és decrescendót, amelyet Simándy Józseftől hallhatunk, nekem még álmomban sem sikerült elénekelnem!” – mesélte nevetve a riporternek.
Házy Erzsébet szárnyaló tálentumával és elragadó szépségével évtizedekre az Operaház, és örökre a magyar operatörténet meghatározó egyéniségévé vált. Sok kedves szerepe közül a legnagyobb átéléssel Puccini hősnőinek a bőrébe bújt: lírai Mimì, megkapó Pillangókisasszony, revelatív Minnie és legendás Manon Lescaut volt.
Ahogyan Lukács Ervin karmester fogalmazott: „Az ő igazi világa Puccini volt, azon nőalakoké, akik a szerelemtől a halálig, két végén égetve a gyertyát élték az életet. Az ő rövid, hamar elhamvadó, ám annál szenvedélyesebb élete is ilyen volt. (…) Sokszínű volt, és kivételes átéltséggel énekelt. Szinte elégett egy-egy előadáson. (…) Díva volt, és ízig-vérig nő a színpadon és magánéletében egyaránt.”
A Nemzeti Fotótár segítségével most néhány emlékezetes pillanatot villantunk fel Házy Erzsébet pályafutásából. Nézzék csak!
A lapozgatóban látható képek:
1. A víg özvegy című Lehár-operett címszereplőjeként a Theater an der Wien-ben (MTI Fotó: Keleti Éva)
2. Szereptanulás közben otthonában (MTI Fotó: Horváth Tamás)
3. Ilosfalvy Róberttel Puccini Manon Lescaut című operájában (MTI Fotó: Keleti Éva)
4. Fényes Szabolcs Maya című operettjében (MTI Fotó: Kovács Sándor)
5. Katja Kabanova szerepében Kövecses Béla partnereként (MTI Fotó: Keleti Éva)
6. Ránki György Pomádé király új ruhája című operájának udvari bolondja, Dzsufi szerepében (MTI Fotó: Várkonyi László)
7. Készül a smink a Gerolsteini kaland című film forgatása előtt (MTI Fotó: Tormai Andor)
8. Kozma Lajossal Debussy Pelléas és Mélisande című operájában (MTI Fotó: Bartal Ferenc)
9. Gluck Orfeusz című operájának Ámorjaként Tiszay Magdával és Osváth Júliával (MTI Fotó: Horváth Tamás)
10. A Három a kislány címszereplői: Cserhát Zsuzsa, Páka Jolán és Házy Erzsébet (MTI Fotó: Várkonyi László)
11. Háry János mátkája, Örzse szerepében Radnai Györggyel (MTI Fotó: Keleti Éva)
12. A Pillangókisasszony címszerepében Korondi György partnereként (MTI Fotó: Keleti Éva)
13. Takács Paulával és Sárdy Jánossal a Farsangi lakodalom című vígoperában (MTI Fotó: Horváth Tamás)
14. A telefon című Menotti-vígoperában (MTI Fotó: Keleti Éva)
15. Koccintás Agárdy Gáborral az Érdemes Művész kitüntetés átvételekor (MTI Fotó: Keleti Éva)
16. Bende Zsolttal Az ember tragédiája című Ránki-operában (MTI Fotó: Keleti Éva)
17. Auber Fra Diavolo című vígoperájában (MTI Fotó: Lónyai Mária)
18. Hamlet-próba Szokolay Sándor zeneszerzővel (MTI Fotó: Keleti Éva)
19. A varázsfuvola Paminájaként Bartha Alfonz Taminója mellett (MTI Fotó: Keleti Éva)
20. Darvas Ivánnal A cigánybáró című zenés film forgatási szünetében (MTI Fotó: Bojár Sándor)
21. A Vérnász című Szokolay-operában (MTI Fotó: Keleti Éva)
22. Vége! Csapó! (MTI Fotó: Bojár Sándor)
Születésének 95. évfordulója alkalmából Házy Erzsébet alakját 2024. szeptember 30-án az Emlékezés a primadonnára című 1982-es zenei műsorral idézi meg az m3.hu oldalon a Nemzeti Archívum.
Borítókép: Házy Erzsébet A pénzcsináló című film forgatásán a kán-kán lányokkal. Készítette: Bojár Sándor. Tulajdonos: MTI Zrt. Fotószerkesztőség
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 286 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.