Gera Zoltán Szegeden látta meg a napvilágot 1923. augusztus 19-én. Először fényképészinasnak tanult, de már tizenhat évesen áttért a színészi pályára. 1939-ben kezdett játszani a budapesti Belvárosi Színházban, ahonnan pár hónap után színész édesapja bocsátotta el, mivel nem emelte meg kalapját az utcán szembejövő színigazgató, Patkós György előtt. Bár viszonyuk nem volt bensőséges, édesapját, Hosszú Zoltánt szakmai példaképének tartotta Páger Antal és Bilicsi Tivadar mellett.
Gera karrierjének következő állomása az ország első bábszínháza, a Nemzeti Bábjátékok volt, a háború után pedig a (mai) Vígszínház tagja lett. Az ’50-es évek végén Drezdában is megfordult, ahol pantomimet tanult Gret Palucca táncintézményében – az ott megszerzett tudással később sikereket aratott Budapesten is. Vígszínházi évei után, 1966-ban egy évadot töltött a szolnoki Szigligeti Színházban, majd a Mikroszkóp Színpadhoz szerződött. Egyik első szerepe a mozivásznon az 1958-as Édes Annában volt, míg 1964-ben A Tenkes kapitánya című televíziós sorozatban Dudva György kocsmárosként ismerhették meg a nézők. Több mint száz filmben játszott pályafutása során, többek közt a Kincskereső kisködmönben és A napfény ízében, de számos kiváló kabaréjelenetben is feltűnt.
„Képiség iránti elfogultságom okozta, hogy akármilyen kis epizódszerepet, ha csak nem volt ízléstelen vagy durva a szerep, én elvállaltam. Mert mágiának tartom a filmművészetet” – fogalmazott egy interjúban. Gera Zoltánt egyedülálló karakterszínésznek tartották, hiszen az epizódszerepekre is olyan alázattal készült fel, mintha főszerepet játszana. Emellett korának meghatározó szinkronszínésze volt, többek közt Walter Matthaunak és Lino Venturának kölcsönözte a hangját. Sokan emlékeznek rá a Dallas című telenovellából, amelyben éveken keresztül a Jim Davis által alakított Jock Ewing magyar hangja volt.
Már fiatal korában elkezdett foglalkozni a távol-keleti kultúrával, a buddhizmussal, és imádott sakkozni. Mindemellett anyanyelvi szinten beszélt angolul, németül és franciául. Útkereső embernek tartotta magát, pályatársai pedig már főiskolás korában példaképként tekintettek rá. Tisztelték, hogy képes elmélyülni minden gondolatban, és nagyra becsülték a szorgalmát, tudásvágyát. Gera Zoltán 1985-ben kapta meg az Érdemes Művész címet, 2014-ben, 91 éves korában pedig a nemzet színészévé választották.
A színművészre a Puskin utolsó napjai című tévéjátékkal emlékezünk, amelyet az m3.hu műsorán november 7-én nézhetnek meg. Továbbá figyelmükbe ajánljuk Kincsestár című műsorunk Gera Zoltánról szóló epizódját, amelyből még többet tudhatnak meg a színművész életútjáról, a linkre kattintva: https://s.mtva.hu/q8a6BQQo
Borítókép: A szürke eminenciás című tévéfilm forgatásán. Készítette: Inkey Alice. Tulajdonos: MTI/MTVA
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 280 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.