A 19. század elejére a társadalom minden szintjén tömeges igény jelentkezett a valóságot legteljesebben megközelítő ábrázolásra: a feltörekvő polgárság a valósághű ábrázolást kívánta meg. A korábban megszokott képzőművészeti alkotásokhoz képest a fénykép új formát és technológiát jelentett.
A camera obscura által rajzolt kép rögzítésének technikai problémáját egymástól függetlenül több kutatónak is sikerült megoldania. Joseph Nicéphore Niépce és Louis Daguerre találmányát Arago, a nagy tekintélyű fizikus és csillagász jelentette be a Francia Tudományos Akadémián. Miután a találmányt a francia állam életjáradék fejében megváltotta, a világnak ajándékozták: 1839. augusztus 19-én óriási nemzetközi érdeklődés közepette ismertették meg a dagerrotípia készítésének folyamatát. Így immár 185 éve foglalkozhat bárki szabadon fényképezéssel.
A lapozgatóban látható fotók:
- Extázis – Keleti Éva díjnyertes fotója (MTI Fotó: Keleti Éva)
- Műtermi lemezes kamera (MTI Fotó: Kácsor László)
- Fotózás a Badacsonyi Szüreten (MTI Fotó: Bereth Ferenc)
- A budapesti Naphegy téren készült reklámfotó (MTI Fotó: Herczeg István)
- A híres budapesti Klösz műterem fényképezőgépe (MTI Fotó: Petrovits László)
- A tanulók portré fényképezését gyakorolják (MTI Fotó: Reismann Mariann)
- Latinovits Zoltán színművész otthonában (MTI Fotó: Keleti Éva)
- Műtermi fényképezőgép és vetítőgép (MTI Fotó: Kácsor László)
- Jelenet a Rómeó és Júlia előadásból (MTI Fotó: Keleti Éva)
- Objektívek A fényképezés 130 éve című kiállításon (MTI Fotó: Kácsor László)
- Csoportfotózásra készül egy fényképész (MTI Fotó: Jónás Pál)
Borítókép: Beállítják a világítást az MTI Fotó új műtermének felavatása előtt. Készítette: Vigovszki Ferenc, Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum, Azonosító: MTI-FOTO-843045
Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 326 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.