„Ha százat kívánhatnék, mind a száz az lenne, hogy színész lehessek”

Ma ünnepli születésnapját Farkas Bálint Jászai Mari-díjas színész.

Cikksorozat: Karakter

2025.05.01
2 perc

A színészmesterséget a legszokatlanabb helyen, vidéki családi házukban kezdte tanulni, ez volt az ő igazi színiiskolája. Állatorvos édesapja általában este ért haza a munkából, az őt napközben kereső környékbeli emberek nevét, panaszait a 4-5 éves Bálint leírni még nem tudta, így más megoldást választott: eljátszotta őket. Később, amikor már hivatásos színész volt, az új szerepek tanulása közben is arra gondolt, hogyan tudná az adott karaktert úgy megformálni, hogy édesapja felismerje, kit játszik.

Kovács Zsuzsával a Cirkuszhercegnő című operettben (MTI Fotó: Horvát Éva)

Tehetsége ellenére először nem a színi pályát választotta; édesapja azt szerette volna, ha állatorvos lesz belőle is, így tanulmányait az Állategészségügyi Főiskolán végezte. Bevallása szerint azonban mindig a szórakoztatók oldalán állt, ezért a főiskola évei alatt táncdalénekes-képző stúdióba kezdett járni. Így került kapcsolatba az operettel, énektanárnőjétől szerzett tudomást arról, hogy a Fővárosi Operettszínház stúdiója felvételt hirdet. Nem kellett sokat gondolkoznia, próbát tegyen-e, hiszen tanárnője be is adta a jelentkezést helyette. A felvételi idején csupán két művet tudott, így ezeket adta elő: a Délibábos Hortobágyont és Romhányi Bolha című versét. Nem is fűzött nagy reményeket a vizsga eredményéhez, mégis behívták a második fordulóra, ahol ugyanazt a két művet adta elő, a változatosság kedvéért ezúttal fordított sorrendben. Minden kétsége ellenére felvették, majd 1970-ben az Operettszínházhoz szerződött és rögtön meg is kapta Tony szerepét a West Side Storyban. A magát vidám beállítottságúnak nevező színész mindig is szerette a végleteket – a kezdetektől fogva egyforma sikerrel alakított bonvivánt, táncos sihedert és táncoskomikust.

Kovács Zsuzsával a Florentin kalap című darabban (MTI Fotó: Horváth Éva)

Nagymamája történeteit hallgatva igazi „mesevilágban” nőtt fel, mely felnőttkorában a játékban bontakozott ki: úgy érzi, nem ő döntötte el, hogy színész szeretne lenni, hanem mindig is az volt. Kedvenc szerepe sincsen, hiszen nem a megformált karakter számít igazán, hanem maga a játék. Van azonban egy másik része az életének, amely egésszé teszi a mesevilágot – a természetközeliség. Bár színészként teljesedett ki igazán, mindig úgy nyilatkozott, hogy szüksége van egy biztos pontra, ahol önmaga lehet, amelyre építkezni tud kívülről és belülről; ezt számára a természet tisztasága jelenti. Erre épül hitvallása is, mely szerint a hűség a legfontosabb, a magánéletben és a karrierben egyaránt.

A muzsika hangja című musical próbáján (MTI Fotó: Földi Imre)

Nézzék meg a Két fiú ül egy padon című tévéfilmet Farkas Bálint szereplésével: https://s.mtva.hu/bnU9LoTJ 

Borítókép: Farkas Bálint színművész portréja. Készítette: Keleti Éva. Tulajdonos: MTI/MTVA

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 307 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.