Teljes alkotói pályát futott be. Életműve nem lezárt – több évtizedes szünet után újra kezébe vette a fényképezőgépet, ismét dolgozik. De így is teljes, hiszen csak a Magyar Távirati Irodánál (MTI) 1976-ig eltöltött időszakot több mint 11 ezer kereshető felvétele fémjelzi az MTVA Fotóarchívumának oldalán. Első pillanattól nem idegen testként létezett a színházi világban, a művészek közt. Nem befogadták, együtt élt velük. Tudja, érzi minden rezdülésüket.
Az 1931. augusztus 18-án, Budapesten született Keleti Éva élete a banktisztviselő papával látszólag maga volt a realitás. A világháborút túlélve az ELTE Természettudományi Karának fizika–kémia szakára iratkozott be, ám 1951-ben otthagyta az egyetemet és a Magyar Fotónál kezdett dolgozni, megtanulni a szakma technikáit, fortélyait. Ebben nem vált kárára a természettudomány, az akkori fényképészet még szorosabban kötődött a fizikai és kémiai ismeretekhez.
Végigjárta a fotós szamárlétrát. Cipelte az elődök táskáját, majd gondozta örökségüket, majd hozzáadta a saját világát. Teljesítette a kiküldött hírügynökségi fotós penzumot, készített riportsorozatokat, termelési, munkaverseny és protokollfotókat is. De a színpad, a művészek esti és hétköznapi léte lett az igazi műfaja. Ismerte őket, kortársai jelentős részével személyes, baráti viszonyban volt. Pécsi Ildikótól Márkus Lászlóig sokan rendszeresen megfordultak nagykörúti polgári lakásában.
A színpad, a tánc és mozgás iránti rajongását tanúsító fotósorozatok mögül fölsejlik a vágy a balerina, a táncos pálya iránt. Mednyánszki Ágival egy csoportba járt a balettiskolában, ám saját bevallása szerint testi adottságaival alkalmatlan volt erre a pályára. Viszont kinyílt a szeme a tánc megörökítésére. Ezt tanúsítják a hazai és az idelátogató külföldi együttesek előadásairól, táncosairól készült fényképei. Végigfotózta a Magyar Állami Operaház Balettegyüttese, a Pécsi és a Győri Balett fellépéseit.
Fotóriporterként dolgozott a Magyar Fotónál, majd jogutód MTI-nél. Az Új Tükör és a Színházi Élet vezető munkatársaként is alanyai lelkekébe szeretett bepillantani. Sajtó- és képügynökségek fotós vezetőjeként, majd 1993-tól a Ferenczy Europressnél is átadta szakmai tudását a következő nemzedéknek.
A Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar fotográfus, érdemes és kiváló művész a Magyar Fotóriporterek Társasága elnökeként több alkalommal tagja volt az Interpress, valamint a World Press Photo hazai zsűrijének. A Príma Primissima-díjas alkotó 2019-ben csaknem 30 évnyi szünet után újra fotózni kezdett, részben régi képeinek alanyait fényképezve. Hat évtizedes életművét a Műcsarnok 2019-2020-ban Élet/Kép címmel nagy sikerű retrospektív kiállításon mutatta be, a kor legnevesebb színművészei közül sokak régi és új képeivel.
BORÍTÓKÉP: Budapest, 1974. május 9. Táncjelenet Bach E-dúr hegedűversenyének bemutatóján - Fodor Antal koreográfiájával - a Magyar Állami Operaház Erkel Színházában. MTI Fotó: Keleti Éva. Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum. Azonosító: MTI-FOTO-F__EV19740509230.
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 303 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.