Béres Ferencre emlékezünk

101 éve született Béres Ferenc, hazánk egyik legismertebb énekművésze.

Karakter

2023.12.03 | olvasási idő: kb. 1 perc


Kodály Zoltánnal már-már baráti, bensőséges munkakapcsolatban állt, aki szakmailag, erkölcsileg, de ha kellett, anyagilag is segítette őt karrierje nehéz pillanataiban. Később aztán ezt a jóságot bőségesen továbbadta, műtárgygyűjteményét egykori alma matere városának, Sárospataknak adományozta, hogy abból közgyűjtemény válhasson. Gyerekkorában annyi minden érdekelte, hogy igen nehezen választott magának utat, ekkor még festett és szobrászkodott, faragott vagy épp rózsát oltott. A gimnáziumi énektanára az, aki felfedezi rendkívül szép hangját és a zenei pálya felé orientálja, így a „nótázva” (nagy ordítással) világra jött Béres ekkortól lép tudatosan a népzenei, dalénekesi pályára. Emellett művészettörténész és furulyaművész végzettséget is szerez, egyszóval számos képzettséget, ami mind egy célt szolgál: képviselni és gondozni az egyetemes magyar énekkultúrát. 70 évesen adott interjújában a kérdésre, miszerint elégedett-e életművével, így válaszolt: „Nem. Mert ez a közel fél évszázadnyi idő is csak apró pici résznek tekinthető az elvégzendő feladatok nagyságát illetően.”

Ide egy énekes rendre volna szükség – mondta egyszer Kodálynak, mire ő így válaszolt: „Így igaz. Majd ha felnő a fiatal nemzedék...” Saját pályáját tekintve mindig a feladat fontosságára koncentrált, sosem az elvégzett munka dicsőségére. „Ha az utánam következők is végeznék ezt a feladatot, akkor nagyon boldog volnék. Akkor volna igazán eredményes a pályám, életem is, hogyha volnának hű követő társaim.”- vallotta.

Az MTVA a művész számos nótafelvételét őrzi, szerteágazó tudását pedig a legendás népzenei verseny, a Nyílik a rózsa zsűrijében kamatoztatta. Tematikus képgalériánkkal Béres Ferenc, Liszt Ferenc-díjas érdemes művész munkássága előtt tisztelgünk.

A képre kattinta Képgaléria nyilik!
További cikkek:

„Gyere, kislány, gyere!”

Magyarország első lánybandája, a Beatrice alapítóját, Csuka Mónikát köszöntjük születésnapja alkalmából.

Isten Veled, Vicuska!

Az Archívum képes cikkével emlékezzünk Venczel Verára, és nézzük újra közösen A fekete várost vagy az Ida regényét a Mozgóképarchívumban! https://archivum.mtva.hu/m3/open

Csárdáskirálynő – az operettek operettje

Egy évvel a bécsi ősbemutató után, 1916. november 3-án a budapesti Király Színházban mutatták be Kálmán Imre operettjét.

Játsszanak velünk a magyar film napján!

A hazai filmművészet születését idén is rendhagyó programkínálattal ünneplik a közmédia csatornái. 121 éve mutatták be az első megrendezett, dramatizált jeleneteket tartalmazó mozgóképes alkotást, A táncz címmel. A jeles premier emlékére 2018 óta április 30-a a magyar film napja. Ezen a napon a Duna, a Duna World és az M5 kulturális csatorna is jelentős filmtörténeti darabokkal, régi és új kedvencekkel várja nézőit, az MTVA Archívum pedig játékra hívja Önöket!