A hatodik tusában is győztes

85. születésnapján köszöntjük a háromszoros olimpiai, valamint egyéniben és csapatban is ötszörös világbajnok Balczó András egykori öttusázót.

Cikksorozat: Karakter

2023.08.16
3 perc

A világklasszis sportoló 1938. augusztus 16-án született a Békés vármegyei Kondoroson, majd testvéreivel Nyíregyházán nevelkedtek. Itt már atletizált és lovagolt, mert a lovakat mindig nagyon szerette. 15 éves korában, míg a debreceni református kollégiumban tanult, olvasott az újságban Benedek Gábor öttusázó chilei világbajnoki győzelméről, amikor eltökélte, ő is öttusa-világbajnok lesz. Benedek Ferenc szeme 1955-ben egy budapesti háromtusa versenyen akadt meg a vékonydongájú fiún, akit érettségije és szülei belegyezése után az edző a fővárosi Csepel SC-hez hozott.

1962-ben egy budapesti öttusaversenyen (MTI Fotó: Mikó László)

Balczó húszévesen az 1958-as öttusa-világbajnokságon csapatban lett ezüstérmes, míg egy évvel később egyéniben állhatott a dobogó második fokára. 1960-ban a római olimpián már az aranyérmes öttusacsapat tagja, ám az egyéni olimpiai aranyra még jó néhány évet várnia kellett. Mielőtt a saját maga számára kitűzött célt elérte volna, sorra nyerte a világbajnokságokat, 1963 és 1970 között rendre aranyérmekkel tért haza. Az 1968-as mexikói olimpián a csapattal a dobogó legfelső fokán állhattak, ám egyéniben ezüstéremmel kellett beérnie. A csúcsra az akkor már 34 éves atléta 1972-ben a müncheni olimpián ért fel, ahol megszerezte az egyéni aranyat, és ezüstéremhez segítette a csapatot. Az olimpiát követően körülbelül fél évvel jelentette be visszavonulását az addigra tizenkétszeres magyar bajnok.

Úszóedzés a Margit-szigeten 1963-ban (MTI Fotó: Petrovits László)

Visszavonulásának okaként nemcsak életkorát és a sport miatti aszketikus életmód okozta emberi kapcsolatok hiányát jelölte meg, hanem egy mély önfelismerést is, amelyről így nyilatkozott egyszer: „Egy idő után az a maradéktalan és teljes boldogság, amiről tudtam, hogy kell lenni, amit később megtapasztalhattam, tudtam, hogy kell lenni, de itt nincs. Tehát tisztázódott, hogy a siker nem adja meg nekem, illetve az embernek azt a teljes és maradéktalan boldogságot.”

Lovaglás 1969-ben egy budapesti versenyen (MTI Fotó: Petrovits László)

Visszavonulását követően igyekezett a sportághoz minél közelebb maradni, elvégezte a Testnevelési Főiskola öttusa- és kardvívóedzői szakát is. Bár Balczó minden szakképesítéssel rendelkezett, az Öttusa Szövetség nem tudta elfogadni a versenyzők mindenkor igazságos és teljesítmény alapú támogatását célzó nézeteit, így sem a szövetség vezetésére, sem pedig edzőnek nem kérték fel. Ezért a sportág területén hatalmas tapasztalatát, amelyet javarészt saját edzésprogramok kidolgozásával szerzett, nem kamatoztathatta, így tíz éven át az öttusalovak belovaglójaként dolgozott.

A budapesti vb vívóversenyének szünetében (MTI Fotó: Pálfai Gábor)

Az 1972-es olimpiai bronzérmes tornászcsapat tagjával, Császár Mónikával a visszavonulása utáni évben kötött házasságot, és tizenkét gyermekük született. Budakeszin Balczó maga építette fel családja házát, és a bútorok java is az ő keze munkáját dicsérte. 1976-ban mutatták be a mozik Kósa Ferenc róla készített portréfilmjét Küldetés címmel. Ebben Balczó saját érzéseiről, valamint a sportág berkeiben általa tapasztalt visszásságokról mesél, mindezt a kultúrpolitikai vezetés mégis „rendszerellenes kritikának” minősítette, így a filmet három hét után betiltották. Valójában a film az utánjátszó mozikban még hónapokig nézhető maradt. Balczó András egy nap megelégelte a mellőzöttséget, és otthagyva belovaglói állását 1983-tól szellemi szabadfoglalkozású lett.

A legendás futás a budapesti vb-n (MTI Fotó: Pálfai Gábor)

A fantasztikus sportembert 2004-ben választották a Nemzet Sportolójává, ám számára ezek az elismerések, ahogy korábbi érmei is jelentőségüket vesztették: „Ezeket az érmeket és tiszteletdíjakat nem szeretem kitenni a lakásunkban. Ezek a trófeák valahogy nagyon a múlt felé irányítják a gondolataimat. Több kár van belőle, mint haszon.” Sportolóként mindig az volt számára fontos, hogy a magának kijelölt munkát elvégezze, elsősorban önmagát akarta legyőzni, kihívóival kevesebbet törődött. Ugyanakkor mindig azt vallotta, hogy sikerei nemcsak a saját érdemei, hanem mindazoké is, akik segítették, szurkoltak neki. Az 1969-es Budapesten rendezett világbajnokságon a Hármashatár-hegyen megtartott záró futószám során tapasztalhatta meg igazán, mennyi örömöt szerez az embereknek sikereivel, amikor több százan biztatták és futottak vele a pályán kívül. Az eset akkoriban nemzetközi szinten is nagy feltűnést keltett. Balczó András édesanyja a fia sporton kívüli életét nevezte a hatodik tusának, melyben az egykori atléta végül megtalálta a helyét és boldogságát, méghozzá úgy, hogy mindig hű maradt elveihez.

Borítókép: Balczó András és Robert Beck öttusaversenyzők MTI Fotó Készítette: Pálfai Gábor, Tulajdonos: MTI Rt. Fotóarchívum: MTI-FOTO-863439

Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 327 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

10 érdekesség a 100 éve született Tomanek Nándorról - kvíz

A senkivel össze nem téveszthető hangú és tehetségű Tomanek Nándor 100 évvel ezelőtt született Pécsett. Emblematikus szt...

"Mennyi mindent túléltünk...Janka meg én"

Ki ne ismerné őt? Kiváló humora és parádés szerepei az ország egyik legkedveltebb színésznői közé emelték. Köszöntsük ma...

Szigeti József

A magyar zenész, aki helyet kapott a hírességek sétányán.

Viszlát, óév! Itt az Újév!

Régi babona, hogy az év utolsó éjjelén zajkeltéssel, lármázással elűzhetők a felhalmozódott gondok és e sötét időszakban...