Bajor Gizi rejtélyes halála

A legendás színésznő halálát máig titkok övezik. Egy elborult elméjű férj, öngyilkosság vagy összeesküvés állt a háttérben?

Karakter

2021.02.12 | olvasási idő: kb. 3 perc


Nagy szerepéhez, Kleopátrához hasonlóan a Nemzeti Színház vezető művészének, első Kossuth-díjas és Kiváló Művész címmel kitüntetett színésznőnknek a halálát mérgezés okozta. Amikor 70 évvel ezelőtt orvos férje halálos adag morfiuminjekciót adott be neki, majd önmagával is végzett, a tragikus hírt közlő rádió gyógyíthatatlan betegségről számolt be. Búcsúüzenetet egy orvosi vényen hagytak, „Így nem lehet tovább élni.” szöveggel. 

Bajor Gizi az 1930-as években. (MTI Fotó: Várkonyi László)

Sokak szerint a nejét rajongással imádó fül-orr-gégész professzor, Dr. Germán Tibor agydaganatot sejtett a színésznő rohamos hallásromlása mögött. Megműtötte, rendszeresen külföldi kollégákkal konzultált, és további szenvedésektől akarta megkímélni, amikor a szokásos napi B-vitamin injekció helyett mérget adott be számára azon a végzetes reggelen; míg korábbi, autogramnak szánt aláírását használta fel a búcsúüzenethez. A korabeli sajtó ma már nem található jegyzőkönyvekre hivatkozik. Eszerint az 57 éves Bajor nem volt beteg, férje viszont előrehaladott agykéregsorvadásban szenvedett.

Otthonában, 1945 augusztusában. (MTI Fotó/MAFIRT)

A rejtély azóta is foglalkoztatja a kortársakat, újságírókat és a történészeket, számos szépirodalmi mű is feldolgozta a tragédiát. Sokan egyre kevésbé hisznek az egykori hivatalos változatnak és valódi kettős öngyilkosságot vagy politikai összeesküvést sejtenek. A klasszikus és modern szerepekben is brillírozó, ünnepelt színésznő évtizedekig a színházba járók kedvence volt, villájában pedig sok embernek nyújtott menedéket a háborús években, orvos férjét is ő bújtatta. Az évek múlásával folyamatosan ritkult körülötte a levegő a Nemzeti Színházban. Egyesek szerint férje – akinek már éltek rokonai Londonban – útlevelet próbált szerezni, de lebukott és mindkettőjüket kihallgatásra idézték be, mégpedig pontosan a tragikus február 12-ére.

Tömeg Bajor Gizi és férje gyászszertartásán a Farkasréti temetőben. (MTI Fotó)

Utoljára az Ármány és szerelem hősnőjét játszotta, és így búcsúzott a színpadtól: „Elbocsátalak, gyermekeim – Lady Milford nincs többé… Isten veletek!”

Nemzeti Színházi ravatalától, amelyre arcát Dajka Margit festette ki, gyászolók tízezrei kísérték a Farkasréti temetőbe. Első sírkövén a következő felirat állt: „Nézzétek: a halált játszom!”

Borítókép: Budapest, 1950. december. Bajor Gizi Lady Milfordot alakítja Friedrich Schiller: Ármány és szerelem című drámájának bemutatóján a Magyar Színházban. Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum. Készítette: Farkas Tamás – Bauer Sándor. Azonosító: MTI-FOTO-767431

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 291 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.

További cikkek:

A frizuradivat örök körforgása

Egyenes vagy göndör? Rövid vagy hosszú? Világos vagy sötét? Természetes vagy festett? Nem egyszerű a döntés, de inspirálódhatunk régi divatok és fotók segítségével.

Hallja? Nem hallja?!

Zajongani fogunk. És hogy érdekesebb legyen, olvasóinkat is játékra hívjuk.

"A lényeg, hogy te tudjál szeretni"- ez volt Törőcsik Mari hitvallása

"Tudjátok, én képtelen vagyok szeretet nélkül élni. Minden áldott nap, amikor felkelek, arra gondolok, hogy mennyire csodálatos dolog az a rengeteg szeretet, amely engem körülvesz.”

Húsvét, a keresztények legnagyobb ünnepe

A keresztény egyházak tanítása szerint húsvét Jézus Krisztus feltámadásának ünnepe, a legnagyobb keresztény ünnep. Húsvétkor a keresztény világ azt ünnepli, hogy Jézus mártírhalálával magára vállalta az emberiség bűneit, s ezzel megváltotta és üdvösségre, örök életre vezette őket.