Egy Niépce nevű vidéki földbirtokos már az 1820-as években felfedezte, hogy a camera obscurába helyezett fényérzékeny anyaggal rögzíthető a világ képe. Daguerre, akit a fényképezés egyik feltalálójának tartanak, eredetileg elsősorban az üzleti értéket látta meg benne, így együttműködésre bírta a feltalálót, majd annak fiát. De a Párizs-szerte ismert Daguerre reklámkampánya nem hozott jelentős hasznot, így a tömegszórakoztató-feltaláló inkább a tudósok felé fordult annak reményében, hogy megvásároltatja az eljárást.
A csillagász Arago 1839. január 7-én a Francia Tudományos Akadémián be is mutatta Niépce és Daguerre eljárását, majd ugyanez év augusztus 19-én a dagerrotípia készítésének vegyi eljárását is ismertette. A franciákat megelőző angol William Henry Fox Talbot már 1839. január 25-én bemutatta a Royal Societynek a talbotípiának nevezett negatív-pozitív eljárását, de az szabadalmi megkötések miatt nem vehette fel a versenyt a dagerrotípiával.
A XIX. század második felében elterjedt fényképezés technikája rendkívül bonyolult volt, a fotósnak több bőröndnyi eszközt és egy mozgó laboratóriumot kellett magával cipelnie. Erre George Eastman talált megoldást: „Csak nyomja le a gombot, a többi a mi dolgunk!” Cége ezzel a szlogennel dobta piacra 1888-ban a világ első kompakt tekercsfilmes fényképezőgépét Kodak néven – azóta pedig kémiai tudás nélkül is bárki fotózhat.
Nézzék meg a Nemzeti Fotótár fotográfiával kapcsolatos képeiből készült válogatásunkat az alábbi lapozható galériában vagy a linkre kattintva: https://nemzetiarchivum.hu/bookmarks/collections/4xPdqPopXEU2kSpX
1. Járai Rudolf fotográfus (MTI Fotó/Magyar Fotó)
2. Utcai fotográfus munka közben (MTI Fotó: Haár Ferenc)
3. Divatfotó készül (MTI Fotó/Magyar Fotó)
4. Fényképező kisfiú (MTI Fotó: Marosi László)
5. Az ország egyik legnagyobb fényképezőgépe (MTI Fotó: Fényes Tamás)
6. Az MTI fotóriporterei munka közben (MTI Fotó: Fényes Tamás; Friedmann Endre)
7. Kertész André magyar származású fotóművész (MTI Fotó: Benkő Imre)
8. Objektívek A fényképezés 130 éve c. kiállításon (MTI Fotó: Kácsor László)
9. Fényképező láma (MTI Fotó: Lajos György)
10. XIX. századi műtermi fényképezőgép és vetítőgép (MTI Fotó: Kácsor László)
11. Escher Károly magyar fotóművész (MTI Fotó: Fényes Tamás)
12. Riporter szakkör (MTI Fotó: Bajkor József)
13. Hadas János fotóriporter (MTI Fotó: Percze Lajos)
14. Mongol menyasszony (MTI Fotó: Lajos György)
15. A Rolleiflex fényképezőgép rekláma (MTI Fotó: Németh József)
16. Fotóriporterek a szöuli olimpián (MTI Fotó: Németh Ferenc)
17. A fényképezés 130 éve c. kiállításon (MTI Fotó: Kácsor László)
18. Keleti Éva és Cornell Capa fotóművészek (MTI Fotó: Tóth István Csaba)
19. A budapesti Klösz műterem XIX. századi fényképezőgépe (MTI Fotó: Petrovits László)
20. Molnár Edit fotóriporter (MTI Fotó: Seidner Zoltán)
Borítókép: Igor Sztravinszkij Tavaszi áldozat című balettjének próbája. MTI Fotó. Készítette: Keleti Éva. Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum
Kedves Olvasó! Folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 326 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.