Az eucharisztia (vagy úrvacsora) keresztény szertartás, melynek során Jézusnak a kenyérről és borról az utolsó vacsorán mondott szavait és cselekedeteit ismétlik meg liturgikus módon. Máté evangéliumában ez áll: „Vacsora közben Jézus kezébe vette a kenyeret, megáldotta, megtörte s odanyújtotta tanítványainak, ezekkel a szavakkal: »Vegyétek és egyétek, ez az én testem!« Aztán fogta a kelyhet, hálát adott, és ezekkel a szavakkal nyújtotta nekik: »Igyatok ebből mindnyájan, mert ez az én vérem, a szövetségé, amelyet sokakért kiontanak a bűnök bocsánatára«” (26,26–28). – Az eucharisztiát minden keresztény felekezet szentségnek tekinti.
Sajtóarchívumunkban (https://archivum.mtva.hu/news_archive) számtalan híradás – MTI (Magyar Távirati Iroda), MOT (Magyar Országos Tudósító), MTI Bizalmas, Rádiófigyelő –, valamint a Rádióélet (https://archivum.mtva.hu/news_archive/?category=rel) cikkei foglalkoznak az eseménnyel. A híradásokban és a műsorújságban tallózó előtt kirajzolódik a kongresszus összefonódása a szintén 1938-ban rendezett Szent István-évvel, megismerheti a magas egyházi és világi méltóságok nyilatkozatait, a nemzetközi sajtóvisszhangot, képet alkothat a kongresszus rádiós és mozgóképes megjelenítéséről, a kongresszushoz köthető tárgyi emlékekről (a Szent István-bazilika domborművei, a Szent Anna-templom freskója, a Műcsarnok timpanonja, a Hősök terén épített oltár és a tribünök) és más érdekességekről.
Válogatásunkban a kongresszus előkészületeiről, megrendezéséről és visszhangjáról adunk vázlatos képet. A történés és a történésről való híradás időpontja nem feltétlenül esik egybe.
1937. február 15.
Serédi Jusztinián bíboros, hercegprímás kifejtette: annak, hogy 1938-ban az Eucharisztikus Világkongresszust Magyarországon rendezhetjük, erkölcsi és anyagi szempontból is óriási jelentősége van.
1937. augusztus 17.
A L’Osservatore Romano, a Vatikán olasz nyelvű félhivatalos lapja hosszú cikket közöl a közelgő Szent István-évről és az Eucharisztikus Kongresszus előkészületeiről.
1938. február 4.
A budai Szent Anna-templom középső főhajójának mennyezetén megörökítik az Eucharisztikus Világkongresszus emlékét.
1938. február 18.
A posta közölte, hogy az Eucharisztikus Kongresszus alkalmából emlékbélyegeket adnak ki.
1938. április 30.
XI. Pius pápa Eugenio Pacelli bíborost nevezte ki legátusának a Budapesten tartandó Eucharisztikus Kongresszusra.
1938. május 9.
Az újjáalakított Hősök terén, az Eucharisztikus Kongresszus készülő oltára és a tribünök mellett frontharcosok avatták fel a Hősök Emlékművét.
1938. május 18.
Az Eucharisztikus Kongresszust 1938. május 25-én, délután fél 5 órakor nyitja meg Eugenio Pacelli pápai legátus.
1938. május 19.
A Filharmóniai Társaság Zenekara Willem Mengelberg és Dohnányi Ernő vezényletével május 25-én, az Eucharisztikus Kongresszus megnyitása alkalmából Beethoven-estet adott elő a Városi Színházban.
1938. május 20.
XI. Pius pápa ünnepélyes kihallgatáson fogadta Pacelli bíborost, a budapesti Eucharisztikus Kongresszus pápai legátusát és a küldöttség tagjait.
1938. május 27.
A francia lapok részletesen foglalkoztak Pacelli bíboros beszédével, amelyet a Budapesti Eucharisztikus kongresszus megnyitóján tartott.
1938. május 28.
Az Eucharisztikus Kongresszus propagandabizottsága felhívást intézett Budapest háztulajdonosaihoz, hogy a nagy körmenet idejére szőnyegekkel és szentképekkel díszítsék az ablakokat és az erkélyeket.
1938. május 28.
A Budapest Székesfővárosi Közlekedési Részvénytársaság (BSzKRt.) közzétette az eucharisztikus ünnepségek közlekedési rendjét.
1938. május 28.
XI. Pius pápa vasárnap délelőtt mondja el a Vatikáni Rádióban a budapesti Eucharisztikus Kongresszus résztvevőihez intézett üzenetét.
1938. május 30.
A L’Osservatore Romano, a Vatikán olasz nyelvű félhivatalos lapja azt írta, hogy Budapest fenséges keretet adott az Oltáriszentség ünnepének.
1938. június 1.
Pacelli bíboros visszaérkezett Rómába, és a pályaudvaron azt nyilatkozta, hogy a budapesti Eucharisztikus Kongresszus minden várakozást felülmúlt.
1938. június 1.
A magyar filmhírszolgálat az Eucharisztikus Kongresszusról számos riportfelvételt készített (Magyar Világhíradó, különkiadások is, kópiákat küldtek a világ minden tájára).
1938. június 2.
Az Eucharisztikus Világkongresszus május 29-én fejeződött be azzal a körmenettel, amelyet a Szent István-bazilikából vezetett a Hősök terére Pacelli bíboros pápai legátus. Május 30-án a legátus által az Országház előtt mondott szentmise után ugyancsak a pápai legátus vezetésével körmenet kísérte a Szent Jobbot a Hősök terére.
1938. június 4.
XI. Pius pápa kihallgatáson fogadta a budapesti Eucharisztikus Kongresszuson részt vevő, hazájukba visszatérő zarándokokat.
1938. június 21.
Serédi Jusztinián bíboros, érsek, Magyarország hercegprímása köszönő levelet küldött Kozma Miklósnak, a Magyar Rádió elnök-igazgatójának.
1938. július 1.
A milánói Avvenire közöl összeállítást az egy hónapja befejeződött budapesti Eucharisztikus Kongresszusról.
1938. szeptember 9.
A székesfőváros közgyűlése arról határozott, hogy a Szent István-bazilika falában két domborművet helyezzenek el, az egyik a Szent István-évet, a másik az Eucharisztikus Világkongresszust örökíti meg. Azt is elhatározták, hogy a Műcsarnok timpanonjában mozaikképben örökítik meg a kongresszus emlékét.
1939. július 6.
A L’Osservatore Romano cikke ismerteti a budapesti Eucharisztikus Kongresszus emlékalbumát, amelyet a Rómában járt magyar nemzeti zarándokcsoport vezetősége a pápa Őszentségének ajánlott fel.
1948. május 31.
A Vatikáni Rádió közvetítette XII. Pius pápa (pápává választása előtt Eugenio Pacelli pápai legátusként járt Budapesten) rádiószózatát, melyben az Eucharisztikus Kongresszus tízéves évfordulójáról emlékezett meg.
Borítókép: Budapest, 1938. május 29. Áldoztatás a 34. Eucharisztikus Világkongresszus záró szentmiséjén a Hősök Terén. Tulajdonos: MTVA Fotóarchívum. Készítette: Bojár Sándor. Azonosító: MTI-FOTO-752079
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 303 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva további érdekes felvételeket talál.